Perfüzyon süresinin hastanede yatış süresine etkisi
The effect of perfusion time at stay in hospital
  1. Tez No: 705320
  2. Yazar: GÖKHAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN ERKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kalp cerrahisinin vazgeçilmezlerinden olan kardiyopulmoner bypass sistemleriyle uygulanan perfüzyon yöntemlerinin avantaj ve dezavantajlarının sürekli olarak değerlendirildiği bilinmektedir. Kardiyopulmoner bypass (KPB) sisteminin kullanılma mantığıyla Perfüzyon; kanın vücut dışı ortama alınarak gerekli enstrüman ve komponentler yardımıyla pompalanma, oksijenlendirme ve karbondioksitten arındırılma işlemleriyle tekrar vücuttaki doku ve organlara ulaştırılma işlemi olarak tanımlanabilmektedir. Böyle bir sisteme ihtiyaç gerekliliği, cerrahi kolaylık ve cerrahi işlemin yardımcısı olarak belirtilebilir. Bu bağlamda Perfüzyon işleminin yerine getirilmesi birtakım bio uyumlu materyal ve cihazlarla sağlanmaktadır. Burada kullanılan cihaza Kardiyopulmoner bypass cihazı adı verilmektedir. Hasta başı olarak kullanılan sarf ekipmanlarında ise kanüller, oksijenatör ve tubing setler en başta gelenlerdir. Kullanılan bu materyallerin vücuttaki fizyolojik döngülere tam olarak uygunluğu tartışmalıdır. Gelişen teknoloji ve bilim sayesinde her geçen gün mümkün olan en uyumlu ürünlerle bu işlem gerçekleştirilmeye ve yan etkileri indirgenmeye çalışılmaktadır. Perfüzyonun süresinin kısa ya da uzun olmasının da bu fayda ve zararları etkileyebileceği değerlendirilmektedir. Biz de bu araştırmada İstanbul Kartal Koşuyolu Hastanesinde Ocak 2019 ile Aralık 2020 tarihleri arasındaki açık kalp ameliyatları içerisinde koroner arter bypass greftleme operasyonlarından 60 (30 perfüzyon süresi 100dk altı, 30 perfüzyon süresi 100dk üstü olan) hastaların bir örneklemi retrospektif olarak inceledik. Bu hastaların perfüzyon sürelerinin hastaların hastanede yatış sürelerine etkisi değerlendirilmiştir. Elde ettiğimiz verileri SPSS 22.0 for Windows programı ile bilgisayar ortamında analize tabi tuttuk. Öncelikle verilerin normallik dağılımı için Kolmogorov-Smirnov testi yapıldı ve normal dağılmadıkları tespit edildi. Bu nedenle parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U ve Wilcoxon işaret testleri uygulandı. Tanımlayıcı bilgiler için sayı ve yüzde analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; Perfüzyon süreleri 100dk üstünde olan hastaların hastanede kalış süreleri az olanlara göre daha uzun yatış süreleri ortaya çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF PERFUSION TIME AT STAY IN HOSPITAL It is known that the advantages and disadvantages of perfusion methods applied with cardiopulmonary bypass systems, which are indispensable in cardiac surgery, are constantly evaluated. Perfusion with the logic of using in cardiopulmonary bypass (CPB) system; It can be defined as the process of taking the blood out of the body and transporting it back to the tissues and organs in the body by pumping, oxygenating and purifying carbon dioxide with the help of necessary instruments and components. The need for such a system can be stated as a surgical convenience and an aid to the surgical procedure. In this context, the perfusion process is carried out with some biocompatible materials and devices. The device used here is called cardiopulmonary bypass device. Cannulas, oxygenator and tubing sets are the most important consumable equipment used as a bedside table. The exact suitability of these materials to the physiological cycles in the body is controversial. Thanks to the developing technology and science, this process is tried to be carried out with the most compatible products possible and to reduce the side effects. It is considered that whether the duration of perfusion is short or long may also affect these benefits and harms. In this study, we retrospectively analyzed a sample of 60 patients (30 perfusion times less than 100 minutes, 30 perfusion times over 100 minutes) who underwent coronary artery bypass grafting between January 2019 and December 2020 in Istanbul Kartal Koşuyolu Hospital. The effect of the perfusion times of these patients on the length of stay in the hospital was evaluated. We analyzed the data we obtained in computer environment with SPSS 22.0 for Windows program. First of all, Kolmogorov-Smirnov test was performed for the normality distribution of the data and it was determined that they were not normally distributed. For this reason, Mann Whitney U and Wilcoxon sign tests, which are non-parametric tests, were applied. Number and percentage analysis were used for descriptive information. In the results of working; When the patients with perfusion times longer than 100 minutes were evaluated compared to those with shorter hospital stays, it was observed that longer hospital stays occurred.