Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi evde sağlık hizmetleri birimi'nde kayıtlı geriatrik hastaların (65 yaş ve üzeri) malnütrisyon durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of malnutrition status of geriatric patients (65 old and over) registered in the home health care unit of Recep Tayyip Erdoğan University education and Research Hospital
  1. Tez No: 705324
  2. Yazar: MERVE NUR SERÇE ÖZKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'nde kayıtlı olan 65 yaş ve üzeri hastaların nütrisyon durumunu tespit etmek, beslenme yetersizliği ile ilişkili olabilecek etkenleri araştırmak, beslenme durumunun laboratuvar parametreleri üzerindeki etkisini tespit etmek, beslenme yetersizliği olan hastaları tedavi etmek ve bu hastaları yakın takip altına almaktır. Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel tipteki çalışmamız, 01.01.2021 ve 30.07.2021 tarihleri arasında Rize RTEÜ ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'nde kayıtlı hastalara yapılan rutin ziyaretler sırasında uygulandı. Dahil etme ve dışlama kriterleri dikkate alınarak, 161 hasta ile çalışma gerçekleştirildi. Kriterleri sağlayan hasta ve hasta yakınlarının sosyodemografik verileri, hastanın öz geçmişi ve klinik durumu, hastanın antropometrik ölçümleri, Mini Nütrisyon Değerlendirme Kısa Form (MNA-SF) tarama testi, tarama testinden 11 ve altında puan alan hastalara ise MNA değerlendirme formları uygulandı. Sonrasında hastanın rutin tetkiklerinden elde edilen laboratuvar verileri kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 161 yaşlının %68,9'u kadın ve %31,1'i erkekti. Yapılan değerlendirmeler sonucunda hastaların %21,7'sinin malnütrisyonlu, %28'inin malnütrisyon riski altında ve %50,3'ünün normal nütrisyonel durumda olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the nutritional status of patients aged 65 and over registered in the Home Health Services Unit of Rize Recep Tayyip Erdoğan University (RTEU) Medical Faculty Training and Research Hospital, to investigate the factors that may be associated with malnutrition, to determine the effect of nutritional status on laboratory parameters, to treat malnourished patients and to follow these patients closely. Method: Our descriptive cross-sectional study was performed during routine visits to patients registered in RTEU Training and Research Hospital Home Health Services Unit between 01.01.2021 and 30.07.2021. Considering the inclusion and exclusion criteria, the study was conducted with 161 patients. The sociodemographic data of the patients and their relatives who met the criteria, the patient's history and clinical status, the patient's anthropometric measurements, the Mini Nutrition Evaluation Short Form (MNA-SF) screening test, MNA evaluation forms were applied to those who scored 11 and below in the screening test. Afterwards, the laboratory data obtained from the patient's routine examinations were recorded. Findings: Of the 161 elderly people included in the study, 68,9% were female and 31,1% were male. As a result of the evaluations, it was determined that 21,7% of the patients were malnourished, 28% were at risk of malnutrition and 50,3% were in a normal nutritional status.