Phellinus igniarius (L.) Quél ve Phellinus torulosus (Pers.) Bourdot & Galzin türlerinden elde edilen ekstraktların epidermoid karsinoma hücrelerinin membranı üzerine prooksidan ve antioksidan etkilerinin araştırılması
Investigation of prooxidant and antioxidant effects of extracts from Phellinus igniarius (L.) Quél and Phellinus torulosus (Pers.) Bourdot & Galzin, species on the membrane of epidermoid carcinoma cells
  1. Tez No: 705325
  2. Yazar: BÜRKE ÇIRÇIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Phellinus igniarius (L.) Quél ve Phellinus torulosus (Pers.) Bourdot & Galzin türlerinden elde edilen metanol ve su ekstraktlarının epidermoid karsinoma (A431) ve sağlıklı fibroblast (Bj) hücrelerinin membranı üzerine antioksidan ve prooksidan aktiviteleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. P. igniarius ve P. torulosus ekstraktlarının A431 ve Bj hücre dizileri üzerine prooksidan (sitotoksik) etkisi, MTT (3-(4, 5-dimetiltiazol-2-il)-2, 5-difeniltetrazolyum bromid) testi ile belirlenmiştir. Ektraktlarımızın antioksidan etkisini ortaya koymak için hücreler farklı konsantrasyonlarda ekstraktlar ile (
Özet (Çeviri)
In this study, methanol, and water extracts obtained from Phellinus igniarius (L.) Quél and Phellinus torulosus (Pers.) Bourdot & Galzin, species were evaluated comparatively for their antioxidant and prooxidant activities on the membrane of epidermoid carcinoma (A431) cells and healthy fibroblast (Bj) cells. The prooxidant (cytotoxic) effect of P. igniarius and P. torulosus extracts on A431 and Bj cell lines was defined by MTT (3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2, 5-diphenyltetrazolium bromide) test. In order to demonstrate the antioxidant effect of our extracts, the cells were exposed to H2O2 (IC50 and IC70), a strong oxidizing, for 24 hours after the pretreatment with extracts at different concentrations, (