Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi evde sağlık hizmetleri birimine kayıtlı 65 yaş üstü malnütre hastaların beslenme müdahalesi sonrası değerlendirilmesi
After nutritional intervention evaluation of malnuture patients aged over 65, registered to home healthcare service of Recep Tayyip Erdogan University the Training and Research Hospital
- Tez No: 754309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Objective: The aim of the study is to reveal the change in the nutritional status of the patients after the nutritional interventions applied to the elderly patients registered in the home healthcare services and to set an example that encourages healthcare professionals to intervene in malnutrition. Materials and Methods: In the Rize Recep Tayyip Erdoğan University Training and Research Hospital Home Health Services, patients who are malnourished or at risk of malnutrition are identified by screening with the MNA test, and nutritional interventions in the form of nutritional recommendations and/or enteral nutrition products are applied to these patients. In our study, MNA test and anthropometric measurements were applied again to the specified patient group during home visits. The study was completed with 107 patients over 65 years of age.
Özet (Çeviri)
Amaç: Çalışmanın amacı, evde sağlık birimine kayıtlı yaşlı hastalara uygulanan beslenme müdahaleleri sonrası hastaların nütrisyon durumlarındaki değişimi ortaya koymak ve bununla birlikte sağlık çalışanlarını malnütrisyona müdahale etme konusunda teşvik edici bir örnek teşkil etmektir. Gereç ve Yöntem: Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Biriminde, hastalara MNA testi ile tarama yapılarak malnütre veya malnütrisyon riski altında olan hastalar belirlenmektedir; bu hastalara beslenme önerileri ve/veya enteral beslenme ürünleri verilmesi şeklinde beslenme müdahaleleri uygulanmaktadır. Çalışmamızda belirtilen hasta grubuna ev ziyaretleri sırasında tekrar MNA testi ve antropometrik ölçümler uygulanmıştır. 65 yaş üstü 107 hasta ile çalışma tamamlanmıştır.