Etik iklimin örgüt yararına etik olmayan davranışlar, örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkileri
Effects of the ethical climate on unthethical behaviors, organizational commitment and job satisfaction
- Tez No: 705330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALNIAÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı etik örgüt ikliminin örgütsel bağlılığı ve çalışanların iş tatminini ne şekilde etkilediğini incelemektir. Aynı zamanda çalışanların örgüt yararına ne gibi ve hangi düzeyde etik dışı davranışlarda bulunduğunu ölçmektir. Çalışma alanlarında etik iklimin hakim olması doğru davranışların ne olduğu ile ilgili kişileri yönlendirerek, kurumu ve çalışanları olumlu şekilde etkileyecektir. Etik ilkeler ve davranışlardan oluşan etik iklim, örgütte bulunan çalışanlardan beklenen davranışları ifade etmektedir. Bu nedenle, etik iklimin hakim olduğu bir kurumda çalışanların örgüte bağlılığının ve iş tatminlerinin daha yüksek olduğu bulgusu saptanmıştır. Örgüte bağlı çalışanların gerekirse, örgütün yararı için etik olmayan davranışlar sergiledikleri görülmektedir. Verilerin elde edilmesi için anket yöntemi kullanılmıştır. Literatür çalışması sonucunda elde edilen iki farklı ölçeğe dayanarak anket formu hazırlanmıştır. 02 – 09 nisan 2021 tarihleri arasında çalışan kişilerle örnekleme tiplerinden kolayda örnekleme ile 300 kişiden çevrimiçi bir anket aracılığıyla veriler toplanmıştır ve analize dahil edilmiştir. Kolay örnekleme yönteminin uygulanmasının sebebi, en kolay ve ulaşılabilir katılımcılardan veri toplama yöntemi olmasıdır. Hipotez testlerinden önce, araştırmaya katılan kişilerin demografik özellikleri özetlenmiş, daha sonra ise, kullanılan ölçeklere ilişkin tanımlayıcı istatistikler, faktör ve güvenilirlik analizlerinin sonuçları sunulmuştur. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics programı kullanılmıştır. Araştırma hipotezi çalışanların etik iklim algısı duygusal bağlılıkları üzerinde etkilidir. Bu hipotezleri test etmek için regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the organizational commitment of the ethical organization climate and how it affects the job satisfaction of employees. It is also to measure what kind of and at what level of unethical behavior employees engage in for the benefit of the organization. The dominance of the ethical climate in the workplaces will positively affect the institution and employees by guiding the people concerned with what the right behaviors are. The ethical climate consisting of ethical principles and behaviors refers to the behaviors expected of the employees in the organization. Therefore, it has been found that employees have higher loyalty and job satisfaction in an institution dominated by an ethical climate. It is seen that the employees of the organization exhibit unethical behavior for the benefit of the organization, if necessary. A survey method has been used to get data. The questionnaire form was prepared based on two different scales obtained as a result of the literature study. Between 02 and 09 April 2021, data was collected from 300 people through an online survey and included in the analysis by sampling types of sampling types. The reason for the implementation of the easy sampling method is the method of collecting data from the easiest and most accessible participants. Before the hypothesis tests, the demographic characteristics of the participants were summarized, and then the results of descriptive statistics, factor and reliability analyses of the scales used were presented. Ibm SPSS Statistics program was used to analyze the data. The research hypothesis is effective on the emotional attachment of employees to ethical climate perception. Regression analyses were performed to test these hypotheses.