Tam kan sayımından elde edilen enfeksiyon parametreleri ile aktif akciğer tüberkülozu arasındaki ilişki
The relationship between infection parameters from complete blood count and active lung tuberculosis
- Tez No: 705329
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tüberküloz , Mycobacterium tuberculosis complex basillerinin neden olduğu uzun seyirli, bakteriyel ve bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Tüberküloz bilinen en eski hastalıklardan biri olmasına, etkenin kesin olarak bilinmesine ve yaklaşık 50 yıldır tedavisinin olmasına rağmen Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyanın en çok mortalite oranına sahip bulaşıcı hastalığıdır. Çalışmamızda aktif akciğer tüberkülozu olan hastaların tam kan sayımından elde edilen enfeksiyon parametreleri değerleri ve bu değerlerin kendi aralarındaki korelasyonunu inceleyerek verilerin istatistiksel anlamlılığını değerlendirmeyi, aktif enfeksiyon esnasındaki immün sistemin bu değerlere göre analizini yapmayı amaçladık. Çalışmamızda aktif akciğer tüberküloz tanısı alan 154 hastanın tam kan sayımı verileri retrospektif olarak alınmıştır. Olguların tam kan sayımı verileri çalışılarak elde edilen verilere göre; cinsiyet ile monosit referans değeri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (p=0,050).
Özet (Çeviri)
Tuberculosis is a long-course, bacterial and infectious disease caused by Mycobacterium tuberculosis complex. Although tuberculosis is one of the oldest known diseases, the exact cause is known and has been treated for almost 50 years, according to World Health Organization data, it is the infectious disease with the highest mortality rate in the world.In our study, it was aimed to evaluate the statistical significance of the data by examining the infection parameters of the complete blood count obtained from of patients with active pulmonary tuberculosis and the correlation between these values and accordingly, to analyze the immune system during active infection according to these values. In our study, complete blood count data of 154 patients diagnosed with Active Pulmonary Tuberculosis were taken retrospectively. When the complete blood count data of the cases were examined; A significant relationship was found between gender and monocyte reference value (p=0.050).