Kolorektal polip ve karsinomlarında yes-associated protein (YAP), P53, DNA mismatch repair protein(MMR) ekspresyonlarının karşılaştırılması
Comparison of yes-associated protein (YAP), P53, DNA mismatch repair protein (MMr) expressions in colorectal polyps and carcinomas
  1. Tez No: 705333
  2. Yazar: FATMA AYAZ YALINKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ARAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kolorektal kanser gastrointestinal sistemin en sık görülen malign tümörüdür. Kolorektal karsinomun gelişmesinde, onkojenlerin aktivasyonu ve tümör baskılayıcı genlerin inaktivasyonunu içeren çok faktörlü aşamalar rol alır. Bu çalışmada hastanemizdeki endoskopik biyopsi ve/veya kolektomi yapılan ve birimimizde non adenomatöz polip, low grade displazili adenomatöz polip, high grade displazili adenomatöz polip, kolorektal karsinom ve metastatik lenf nodu tanısı almış hastalarda YAP, P53, MMR proteinlerin ekspresyonlarını karşılaştırmak, nükleer ve/veya sitoplazmik boyanma paternini göstermek ve çıkan sonuçları literatür bilgileri eşliğinde değerlendirerek kolon kanserinin patogenezine katkı sağlamayı amaçladık. Nonneoplastik kolon, nonadenomatöz polip, low grade displazili adenomatöz polip, high grade displazili adenomatöz polip, kolorektal karsinom ve metastatik lenf nodu tanılı her biri 20 vaka içeren toplamda 120 vaka olan 6 grup belirlendi.Tüm vakalara YAP, P53, MMR protein (MLH-1, MSH-2, PMS-2, MSH-6) antikorları ile immünhistokimyasal boyama yapıldı. YAP'ın kontrol grubunda %50(10/20), nonadenomatöz polip grubunda %40(8/20), low grade displazili ve high grade displazili adenomatöz polip grubunda %100(20/20), kolon adenokarsinom grubunda %95(19/20), metastatik lenf nodu tanısı grubunda %100(20/20), nükleer ve sitoplazmik ekspresyonu(pozitifliği) izlendi. Normal kolon dokusunda, nonadenomatöz polip, low grade ve high grade adenomatöz polip vakalarında MMR gen defekti görülmezken (%0); kolon malign vakalarında %27.5 oranında MMR gen defekti olduğu görüldü. p53 ekspresyonu, benign ve displazili kolon patolojisinde daha çok (%95 ve %77,5) wild tip boyanma şeklinde gerçekleşirken; malign kolon patolojisinde total kayıp mutant+diffüz boyanma(%75) şeklinde gerçekleştiği görüldü. MMR gen defekti varlığı ile YAP ekspresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir uyum saptanmadı. Kolon malign patolojilerinde MMR gen defekti varlığı ile p53 ekspresyonu arasında istatistiksel olarak önemsiz negatif yönlü bir uyum olduğu saptandı. P53 ekspresyonu ile YAP ekspresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede bir uyum saptanmadı. YAP'ın sitoplazmik ve nükleer boyandığı, displazi ve malign lezyonlarda benign lezyonlara göre daha yüksek oranda eksprese edildiğinden malign transformasyonda rol oynayabileceği, onkogen olabileceği düşünüldü. p53 ekspresyonu ile YAP ekspresyonu arasında, MMR gen defekti varlığı ile YAP ekspresyonu arasında ve MMR gen defekti varlığı ile p53 ekspresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı. Bu bulgular p53, MMR gen defekti ve YAP ın KRK patogenezinde farklı yolaklar olabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is the most common malignant tumor of the gastrointestinal tract. Multifactorial stages are involved in the development of colorectal carcinoma, including activation of oncogenes and inactivation of tumor suppressor genes. In this study, we aimed to compare the expressions of YAP, P53, MMR proteins in patients who underwent endoscopic biopsy and/or colectomy in our hospital and diagnosed with non-adenomatous polyp, adenomatous polyp with low-grade dysplasia, adenomatous polyp with high-grade dysplasia, colorectal carcinoma and metastatic lymph node in our unit, to show the staining pattern and to contribute to the pathogenesis of colon cancer by evaluating the results in the light of the literature. Six groups were identified, each of which included 20 cases with a diagnosis of nonneoplastic colon, non-adenomatous polyp, adenomatous polyp with low grade dysplasia, adenomatous polyp with high grade dysplasia, colorectal carcinoma and metastatic lymph node, in total of 120 cases. Immunohistochemical staining was performed with YAP, P53, MMR protein (MLH-1, MSH-2, PMS-2, MSH-6) antibodies in all cases. 50% (10/20) of YAP in the control group, 40% (8/20) in the non-adenomatous polyp group, 100% (20/20) in the adenomatous polyp group with low-grade dysplasia and high-grade dysplasia, and 95% (19/20) in the colon adenocarcinoma group 20) and 100% (20/20) in the metastatic lymph node diagnosis group were observed nuclear and cytoplasmic expression (positivity). In normal colon tissue, MMR gene defect is not observed in non-adenomatous polyp, low grade and high-grade adenomatous polyp cases (0%); MMR gene defect was observed in 27.5% of colon malignant cases. While p53 expression is mostly (95% and 77.5%) wild-type staining in benign and dysplasia colonic pathology; In malignant colon pathology, total loss was observed as mutant + diffuse staining (75%). There wasn't determined a statistically significant correlation between the presence of MMR gene defect and YAP expression. There wasn't determined a statistically significant correlation between the presence of MMR gene defect and p53 expression in colon malignant pathologies. There wasn't a statistically significant correlation between P53 expression and YAP expression. Since YAP has been stained as cytoplasmic and nuclear and is expressed at a higher rate in dysplasia and malignant lesions than in benign lesions, it was thought that it might play a role in malignant transformation and might be oncogene. There wasn't a statistically significant relationship between p53 expression and YAP expression, between the presence of MMR gene defect and YAP expression, and between the presence of MMR gene defect and p53 expression. These findings suggested that p53, MMR gene defect and YAP might be different pathways in the pathogenesis of colorectal carcinoma (CRC).