COVID-19 aşısı sonrası grip benzeri semptomu olanlar ile asemptomatik olanların antikor cevabının karşılaştırılması
Comparison of antibody response of those who have flu-like symptoms after COVID-19 vaccine and those who have asymptomatic
  1. Tez No: 705337
  2. Yazar: HÜLYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANEM NEMMEZİ KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Her yeni kitlesel aşı uygulamalarında aşı sonrası yan etkiler, toplumsal bir tedirginliğe yol açabilmektedir. Aşı sonrası hastalık benzeri semptom gelişenlerde, antikor düzeyinin daha yüksek saptanması halinde aşıya bağlı yan etkiler, aynı zamanda iyi bir bağışık yanıta da işaret edebilir. Yapılan literatür derlemesi sonucu aşı sonrası gelişen yan etkilerin, oluşacak antikor titresi ile ilişkisini araştıran bir çalışmaya rastlanmamış olup; bu çalışma ile aradaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya hastanemiz aşı polikliniğinde aşıları yapılan 118 gönüllü dahil edildi. Vaka grubuna 50, kontrol grubuna 68 bireyin dahil edildiği vaka-kontrol tipinde bir araştırma dizayn edildi. Katılımcılara sosyodemografik verilerini ve Covid-19 aşı sonrası gözlenen semptomlarını içeren 10 soruluk bir anket uygulandı. Antikor düzeyi tayini için kan örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
In each new mass vaccination application, post-vaccine side effects can cause social anxiety. If the antibody level is found to be higher in patients who develop disease-like symptoms after vaccination, vaccine-related side effects may also indicate a good immune response. As a result of the literature review, no study was found that investigated the relationship between the post-vaccine side effects and the antibody titer to occur; the aim of this study was to evaluate the relationship between them. 118 volunteer who were vaccinated in Sivas Cumhuriyet University Hospital vaccination outpatient clinic were included in the study. A case-control type study was designed in which 50 individuals were included in the case group and 68 individuals in the control group. A questionnaire of 10 questions was applied to the participants, including their sociodemographic data and symptoms observed after Covid-19 vaccination. Blood samples were taken for antibody level determination.