8 haftalık plyometrik antrenmanların futbolcuların tekrarlı sprint, çeviklik ve anaerobik güç üzerine etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of 8 WEEK plyometric trainings on repeated sprint, agility and anaerobic power of football players
  1. Tez No: 705359
  2. Yazar: ABDULLAH KALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ KOLUKISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 17 yaş grubu akademi liginde oynayan erkek futbolculara 8 hafta boyunca uygulatılan pliometrik antrenmanın tekrarlı sprint, çeviklik ve anaerobik güç üzerine etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Pliometrik antrenmanların tekrarlı sprint, çeviklik ve anaerobik güç üzerine etkisinin incelenmesi için 8 hafta süresince haftada 3 gün toplamda 70 ile 85 dakika olacak şekilde %40-%80 şiddetinde antrenman uygulatıldı. 17 yaş grubundan 25 erkek futbolcunun katıldığı bu çalışma deneysel araştırma modelinde oluşturulmuş ve çok tekrarlı ölçüm metodu uygulanan bir araştırmadır. Pliometrik antrenman uygulatılmadan önce futbolculardan boy ve vücut ağırlığı ölçümleri, illinois çeviklik testi, Wingate anaerobik performans testi, 10 x 35 m tekrarlı sprint testi sonuçları alınmıştır. 8 haftalık antrenman süresinden sonra ölçümler tekrarlanarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Genç futbolcuların demografik bilgileri, tanımlayıcı istatistiklerden olan minumum, maksimum, ortalama ve standart sapma değerleri ile aktarılmıştır. Elde edilen sonuçlar, ön ve son testlerin aritmetik ortalama (X), standart sapma (SD), yüzdelik değişim, etki büyüklüğü (d) ve t testi değerleri ile sunulmuştur. Analizler SPSS 24. programı ile yapılmıştır. Sonuçlar p < 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of plyometric training applied to 17-year-old male football players playing in academy league for 8 weeks on repeated sprint, agility and anaerobic power. Material and Method: In order to examine the effects of plyometric training on repeated sprint, agility and anaerobic power, training at an intensity of 40%-80% was applied for a total of 70 to 85 minutes, 3 days a week for 8 weeks. This study, in which 25 male football players from the age group of 17, participated, was created in the experimental research model and the multi-repetitive measurement method was applied. Before plyometric training process, body composition measurements, illinois agility test, Wingate anaerobic performance test and 10 x 35 m repetitive sprint test results were taken from the football players. After the 8-week training period, the measurements were repeated and the comparisons were made. Demographic information of young football players was shown with the minimum, maximum, average and standard deviation values from descriptive statistics. The obtained results are presented with the arithmetic mean (X), standard deviation (SD), percentile change, effect size (d) and t-test values of the pre- and post-tests. Analyzes were made with the IBM SPSS 24.0 program. The results were evaluated at p < 0.05 significance level.