8 haftalık pliometrik antrenmanlarının fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of 8-week pliometric training on physiological parameters
- Tez No: 594988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP SOSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı 8 hafta boyunca yapılan pliometrik antrenmanların amatör futbolcular üzerindeki fizyolojik parametreler üzerindeki etkilerini ortaya koymaya çalışmaktır. Çalışmaya yaşları 21.5±2 yıl, boy 182.1±8.84 cm ve 82.5±12.4 kg olan toplam 24 erkek amatör futbol oyuncusu katıldı.Amatör futbol oyuncusu katılmıştır. Deney grubu haftada 3 kez normal takım antrenmanlarının yanında 8 hafta boyunca belirlenen pliometrik antrenmanlarını yaptırıldı.Çalışma grubuna Vo2Max, bacak kuvvetleri, dikey sıçrama, wingate anaerobik, durarak uzun atlama ve 30 metre sürat testleri uygulanmıştır.Gruplar arası ve grup içi parametrelere ilişkin analizler, Tekrarlı Ölçümlerde İki Yönlü Manova ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of different pliometric training on 8 weeks physical and physiological parameters of amateur football player. In this study, experimental group with pretest and post - test was used. 24 male amateur soccer players (age range from 18 to 25), 12 of whom were control group and 12 of whom experience group participated in the study. The experimental group continued their normal team training in addition to pliometric training for 3 times a week. The control group maintained only normal team training. Weight, BMI values,Vo2Max measurements, maximal leg strengths, vertical jump and wingate anaerobic forces, long jump and 30 meter speed tests were measured at 8 weeks intervals. In the evaluation of the data, number, percentage, mean, standard deviation methods were used, and Independent Sample t-test test was used to find the difference between the two groups in comparing the quantitative data. Dependent sampling t-test was used for pre-test and post-test analyzes. As a result, 8-week pliometric training in amateur football players has a significant effect on their vertical jump, long jump, leg strength, Vo2Max value and 30 meter speed.