A study on the industrialization experience of Iraq and the possible effects of the World Trade Organization accession
Irak'ın sanayileşme tecrübesi ve Dünya Ticaret Organizasyonu katılımının olası etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 705396
  2. Yazar: KARRAR GHAZEE MOHSIN AL-SHAMMARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sanayi sektörü, kalkınma ve GSYİH büyümesinde temel dayanak noktasıdır, ancak 2003'teki savaştan sonra ağır çalılıklarda Irak'a ithal edilen yabancı malların girişi ve sanayi sektörüne devlet desteğinin olmaması ve güvenlik durumunun etkilerine yol açan güvenlik durumunun etkileri. sanayi sektöründeki birçok fabrikanın kapanması ve ekonomide özel sektör rolü. Ancak imalat sanayii, birçok ülkede ekonominin ana itici motoru ve yerel çıktının oluşumundaki etkin rolü ve performansı olarak kabul edilmektedir. İmalat sanayinin önemi, teknolojik ilerlemeyi başarabilmesinin yanı sıra, ihracatı artırarak ve ithalatı azaltarak ülke sanayisinin korunmasında ve çok sayıda insan gücü ile donatılmasında etkin rol oynamasında yatmaktadır. Irak'taki imalat sanayi, ekonomik performansın hızla düşmesine neden olan birçok sorun ve engelle karşı karşıyadır. Bunun için; Hükümet, Irak'ta ileri imalat sanayi sektörü inşa etmeyi ve sanayileşmeyi geliştirmeyi amaçlayan sektör için gelecek vizyonuna sahip olmalıdır. Irak'ın Katılımına İlişkin Çalışma Grubu'nun 17 Kasım 2017'de düzenlediği gayrı resmi toplantısında, dünya ticaret örgütü üyeleri, Irak'ın dokuz yıllık uykunun ardından DTÖ üyelik sürecini yeniden başlatma kararlılığını memnuniyetle karşıladı. Toplantı ayrıca, Irak hükümeti ve üyelerine, yakın vadede bu resmi yeniden başlama için atılacak adımlar konusunda görüş alışverişinde bulunma fırsatı verdi. Bu araştırma, Irak'ın dünya ticaret örgütüne (DTÖ) katılımının Irak endüstrisi ve bir bütün olarak ulusal ekonomi üzerindeki etkilerini analiz etmeyi ve tartışmayı amaçlamaktadır. uluslararası örgütün amaç ve işlevlerini ve genel olarak gelişmekte olan ülkeler için katılmanın olumlu ve olumsuz avantajlarını ve hükümetin Irak'taki sanayi sektörünü destekleme ve bir plan sağlama kuralını gözden geçirerek ve tez analiz etmeye devam ediyor. Irak'ın katılımının olumlu ve olumsuz etkileri ve bunun sonucunda Irak endüstrisi, ulusal ekonomisi ve DTÖ yasaları gerçeğinde karşılaşılabilecek zorluklar ve sorunlar.
Özet (Çeviri)
The industrial sector is the mainstay in the development and GDP growth but the entry of foreign goods imported into Iraq in heavy bushes after the war in 2003 and the lack of government support for the industrial sector and the effects of the security situation that led to the closure of many factories in the industrial sector and private-fold role in the economy. But the manufacture industry is considered as the main driven engine of economic in many nations and its effective role and performance in formation of the local output. The importance of the manufacture industry lies in its effective roles in protection of the national industry by increasing the exports and decreasing imports as well as equipping the huge numbers of manpower, in addition to its ability to achieve technology progress. The manufacture industry in Iraq is suffering from many problems and obstacles which caused rapidly decreasing in economic performance. For that; the government should have future vision for the industry aims to build advanced manufacture industry sector and enhance industrialization in Iraq. At an informal meeting of the Working Party on the Accession of Iraq held on 17 November 2017, the world trade organization members welcomed Iraq stated determination to resume its WTO accession process after nine years of dormancy. The meeting further provided the opportunity for the government of Iraq and members to exchange views on next steps for that formal resumption in the near term. This research aims to analyse and discuss the effects of Iraq's accession to the world trade organization (WTO) on the Iraqi industry and the national economy as a whole. by reviewing the goals and functions of the international organization and the positive and negative advantages of joining for developing countries in general, and the rule of the government to support and provide a plan for the industrial sector in Iraq, and the thesis proceeds to analyse the positive and negative effects of Iraq's accession and the challenges and problems that may be faced as a result of that in the reality of Iraqi industry, the national economy, and the laws of the WTO.