Global competitiveness indicators and their impact on tourism management compare tourism in Turkey and Iraq (Field study on Turkey-Iraq tourism companies)
- Tez No: 705398
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışma, küresel rekabet gücü göstergelerinin turizm sektörü üzerindeki etkisini araştırmayı ve genel olarak rekabet kavramını ve bu rekabetin genel olarak iş sektörlerindeki önemini sunarak, ardından rekabet kavramını tanımlayarak Türkiye ve Irak'ta turizmi karşılaştırmayı amaçlamaktadır. turizmde eğlence ve rekabetin rolü ve turizm üzerindeki etkisinin önemi ve ekoturizm kavramını tanımlayarak, özelliklerini ve bileşenlerini ve kirliliğin, özellikle hava kirliliğinin üzerindeki etkisini açıklayarak Irak turizmi ile Türkiye'nin karşılaştırılması. Daha sonra Irak turizminin çalışma modellerini sunacağız ve Irak turizminin unsurlarını ve bileşenlerini ve Irak'ta turizmi geliştirme ve planlama çabalarını belirleyeceğiz ve Irak turizm sektöründeki doğal ve beşeri unsurlardan yararlanmanın en iyi yollarını tartışacağız ve bunları karşılaştıracağız. Türk turizminde olanlar ile. Çalışma, rekabetçi göstergelerin uygulanma düzeyinin turizm sektörünün gelişmişlik düzeyi üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu sonucuna varmıştır. Rekabetçi göstergelerin uygulama düzeyi ne kadar yüksek olursa, turizm sektörünün gelişme düzeyi de o kadar yüksek olur. Çalışmada ayrıca, Irak turizm sektörü ile Türkiye'deki turizm sektöründeki rekabetçi göstergelerin uygulanma düzeylerinde Türkiye lehine farklılıklar olduğu, Irak'ta turizm sektörünün gelişme düzeyinde ve Türkiye'de turizm sektörünün gelişme düzeyinde farklılıklar olduğu sonucuna varılmıştır. Türkiye'de turizm sektörünün gelişme düzeyinin Türkiye'nin de lehine olduğunu gösteren bu durum, Türkiye'de turizm sektörünün gelişmişlik düzeyinin Irak turizm sektörünün gelişmişlik düzeyinden daha yüksek olduğunu göstermektedir. Çalışma, Irak'ta çalışanlar için güvenli bir ortam sağlamak ve turizm alanında çalışanlar ile turistler için güvenlik ve emniyet unsurlarının seviyesini yükseltmek için çalışma gereğini ve çalışan insan kadrolarının verimlilik düzeyinin yükseltilmesi için çalışma yapılması gerektiğini önerdi. Irak'ta turizm alanında, turistik tesislere ve hijyene dikkat ve Irak'taki turistik tesislerde ileri teknoloji kullanımı. Irak'ta turizm sektörünün tüm alanlarında küresel rekabet edebilirlik göstergelerini uygulayarak verimlilik düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmaya ilgi.
Özet (Çeviri)
The study aims to study the impact of global competitiveness indicators on the tourism sector and compare tourism in Turkey and Iraq by presenting the concept of competition in general and the importance of this competition in the business sectors in general, then defining the concept of competition and entertainment in tourism and the importance of the role of competition and its impact on tourism, and the comparison between Iraqi tourism And Turkish by defining the concept of ecotourism and explaining its characteristics and components and the impact of pollution, especially air pollution on it. Then we will present the study models of Iraqi tourism and identify the elements and components of Iraqi tourism and efforts to develop and plan tourism in Iraq, and discuss the best ways to exploit the natural and human elements in the Iraqi tourism sector, and compare them with those in Turkish tourism. The study concluded that there is a direct impact of the level of application of competitive indicators on the level of development of the tourism sector. The higher the level of application of competitive indicators, the higher the level of development of the tourism sector. The study also concluded that there are differences in the level of application of competitive indicators in the Iraqi tourism sector and the tourism sector in Turkey, in favor of Turkey, and there are differences in the level of development of the tourism sector in Iraq and the level of development of the tourism sector in Turkey in favor of Turkey as well, which indicates that the level of development of the tourism sector In Turkey, it is higher than the level of development of the Iraqi tourism sector. The study recommended the need to work to provide a safe environment for workers and raise the level of security and safety elements for workers in the field of tourism as well as for tourists in Iraq, and work to raise the level of efficiency of human cadres working in the field of tourism in Iraq, and attention to tourist facilities and hygiene and the use of advanced technology in tourist facilities in Iraq. Interest in applying global competitiveness indicators in all areas of the tourism sector in Iraq to contribute to raising its level of efficiency.