Toplum-kolluk ilişkisi bağlamında jandarmanın imajı: Hatay ili örneği
The image of the gendarmerie in the context of community-law enforcement relationship: The case of Hatay province
  1. Tez No: 705399
  2. Yazar: BUKET ERGÜN
  3. Danışmanlar: DR. HİKMET KURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı birçok dilin konuşulduğu, sosyal ve kültürel çeşitliliğin ileri düzeyde olduğu Hatay ilinde yaşayan vatandaşların Jandarma hakkındaki fikirlerini analiz ederek jandarmanın imajını tespit etmektir. Bu imajın oluşmasına etki eden faktörlerin ayrıntılı olarak incelenerek olumsuz izlenimlerin önüne geçmek temel amaçların bir diğeridir. Hatay ilinde jandarmanın genel imajı ve demografik faktörlerin bu imajda bir farklılık yaratıp yaratmadığı araştırılacaktır. Çalışmanın evreni Hatay ili Antakya ilçesi bölgesidir. Olasılıklı örneklem kapsamında basit rastgele örneklem seçilmiştir. Araştırmanın örneklemini Hatay ili Antakya ilçesinde yaşamını sürdüren 402 vatandaş oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket yöntemi uygulanmıştır. Çalışma Hatay ili Antakya ilçesinde yaşamını sürdüren 402 kişi ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın pandemi döneminde gerçekleştirilmesinden dolayı Hatay ili vatandaşlarına çevrimiçi anket aracılığı ile ulaşılmıştır. Anket Mart 2021-Mayıs 2021 tarihleri arasında 2 aylık bir sürede uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, Hatay ili genel jandarma imajının %83 oranla pozitif yönde ve yüksek olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte Hatay ili jandarma imajının daha da iyileştirilebilmesi için meslek ve iletişim imajını yükseltmeleri gerektiği görülmektedir. Özellikle Hatay ilinde jandarma imajının daha iyi olması için jandarma teşkilatının hesap verebilirlik, denetlenme, kamuoyunu bilgilendirme ve şeffaflık bakımından halkın gözünde iyileştirilmelere gidilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of the citizens about the Gendarmerie and the image of the gendarmerie in Hatay, where many languages are spoken and social and cultural diversity is high. One of the main purposes is to prevent negative impressions by examining the factors affecting the formation of this image. The general image of the gendarmerie in Hatay and whether demographic factors make a difference in this image will be investigated. The universe of the study is the region of Hatay province Antakya district. A simple random sample was chosen within the scope of probabilistic sampling. The sample of the research consists of 402 citizens living in Antakya district of Hatay province. Questionnaire method, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The study was limited to 402 people living in Antakya district of Hatay province. Due to the fact that the study was carried out during the pandemic period, citizens of Hatay province were reached through an online questionnaire. The survey was applied in a 2-month period between March 2021 and May 2021. According to the findings obtained from the research, it was determined that the general gendarmerie image of Hatay province was positive and high with a rate of 83%. However, in order to improve the image of the gendarmerie in Hatay province, it is necessary to raise the image of the profession and communication, and improvements should be made in the eyes of the public, especially in terms of accountability, supervision, informing the public and transparency of the gendarmerie organization.