Örgütlerde duygusal zekâ, yalnızlık ve kendini doğrulama çabası arasındaki etkiler: Kendini doğrulama çabasının aracılık rolü
Effects between emotional intelligence, loneliness and self-verification in organizations: The mediating role of self-verification
- Tez No: 705407
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütlerdeki çalışanların duygusal zekâları, yalnızlık algıları ve kendilerini doğrulama çabaları arasındaki etkileri analiz etmek, bu etkilerin yönlerini tespit etmek ve kendini doğrulama çabasının anlamlı bir aracılık rolüne sahip olup olmadığını belirlemektir. Bu amaçla yürütülen çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Kolayda örnekleme tekniği ile Yozgat ili genelinde faaliyette bulunan bir kurumda çalışan 393 kişiden veri toplanmıştır. Çalışanlardan duygusal zekâ, yalnızlık ve kendini doğrulama çabası ile alakalı ifadelere katılma seviyelerini belirtmeleri istenmiş, buna ek olarak demografik değişkenlerle ilgili sorular da sorulmuştur. Veriler istatistiksel analiz programları vasıtasıyla analiz edilmiştir. Araştırma modelini ve hipotezleri test etmeden önce güvenilirlik ve geçerlilik analizleri yapılmıştır. Ayrıca sıklık (frekans) ve normallik analizleri de gerçekleştirilmiştir. Modeldeki değişkenlerin birbirleri üzerindeki etkileri incelemek için YEM analizinden faydalanılmıştır. Yol analizi“yapısal eşitlik modeli”(YEM) yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Kendini doğrulama çabasının aracılık etkisini test etmek için yapısal eşitlik modellemesi ile çoklu hiyerarşik regresyondan yararlanılmıştır. Son olarak da MANOVA analizleri yapılmıştır. YEM analizleri sonuçlarına göre duygusal zekânın yalnızlığı ve kendini doğrulama çabasını anlamlı bir şekilde etkilediği ve kendini doğrulama çabasının yalnızlığı anlamlı bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Duygusal zekânın yalnızlık üzerindeki etkisinde kendini doğrulama çabasının anlamlı bir aracılık rolü olduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effects between emotional intelligence, perceived loneliness, and self-verification effort of employees in organizations, to determine the directions of such effects, and to investigate whether self-verification effort has a significant mediating role. A survey was used for data collection. Data were collected from 393 people working in an institution in Turkey's Yozgat city by convenience sampling technique. Employees were asked to indicate their level of agreement with statements related to emotional intelligence, loneliness, and self-verification. They were also asked questions about demographic variables. The data were analyzed via statistical analysis programs. Before testing the research model and hypotheses, reliability and validity analyses were performed. Frequency and normality analyses were also made. Regression analysis was used to examine the relationships among the variables in the model and their effects on each other. Path analysis was evaluated through structural equation modeling (SEM). SEM and multiple hierarchical regression were used to test the mediating effect of the self-verification effort. Lastly, MANOVA was performed. The results of SEM analyses showed that emotional intelligence significantly affects loneliness and self-verification effort, and self-verification effort significantly affects loneliness. The study also found that self-verification effort has a significant mediating role in the effect of emotional intelligence on loneliness.