Üçüncü kuşak Türkiyelilerin Almanya'daki gündelik siyaseti: Sosyal politikalara direniş ve seçici adaptasyon
Everyday politics of third generation individuals of Turkish origin in Germany: Resistance to social policies and selective adaptation
- Tez No: 705412
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT METİNSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Anthropology, Political Science, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 720
Özet
Türkiye'den Almanya'ya iş gücü göçünün üzerinden altmış yıl geçmiş, fakat birinci kuşak göçmenlerin göç deneyimi kuşaklar boyu etkisini sürdürmüştür. Konuyla ilgili literatürde, genellikle Almanya'da doğup büyüyen kuşaklar da önceki kuşaklar gibi“uyum kabiliyeti olmayan”bireyler olarak sınıflandırılmıştır. Gündelik yaşam deneyimleri de ekseriyetle entegrasyon politikaları perspektifinden anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma ise konuyu daha çok gündelik deneyimler açısından incelemektedir. Özellikle, Almanya'da yaşayan üçüncü kuşak Türkiye kökenli bireylerin gündelik yaşamda ulusal kimlik, sosyal, kültürel ve iktisadi politikalar karşısında sergiledikleri adaptasyon ve örtülü direnişlerini; bunların hangi alanlarda ve hangi şekillerde ortaya çıktığını araştırmaktadır. Adaptasyon ve direniş biçimlerine yönelik tipolojiler üretmek bu araştırmanın hedefleri arasında yer almaktadır. Bu amaçla Renanya-Palatina eyaletinde yaşayan ve eğitim gören 20-30 yaş arasındaki kırk iki kişiyle derinlemesine ve yarı- yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Veriler içerik analizi ve gömülü kuram yöntemiyle analiz edilmiştir. Gündelik yaşamda iktidar ilişkilerinin en çok deneyimlendiği alan iktidar odaklarıyla yüz yüze ilişkilerin en yoğun olduğu eğitim hayatıdır. Bireylerin en yaratıcı ve zengin taktikler geliştirdikleri ve gizli senaryo pratiklerinin yoğun olduğu kurum okuldur. Eğitim hayatından sonra kamusal senaryolarda tahakkümün baskın olduğu bir diğer alan iş hayatıdır ve yapılan işin niteliği bu durumda belirleyicidir. Özellikle eğitim düzeyi düşük olan bireyler iş hayatında iktidar ilişkilerini daha yoğun deneyimlemekte ve daha fazla taktik üretmektedirler. Bireylerin kamu hizmetleri sunan kurumlarla gündelik ilişkileri daha seyrek olduğu için iktidar ilişkileri diğer iki alandan daha az hissedilmekte, buna karşın çok çeşitli gündelik direniş biçimlerine rastlanmaktadır. Eğitim hayatında öğretmenlerle, iş hayatında yöneticilerle ve kamu kurumlarında memurlarla ilişkilerde deneyimlenen ortak taktik göstermelik itaattir. Eğitim ve kamu kurumlarında ortaya çıkan ortak taktik ise uyum gösterdiğini ispat etme gayretidir. Siyasal iktidar karşısındaki gündelik direniş biçimleri ise gizli senaryolarda iktidarın politikalarına yönelik eleştirilerden meydana gelmektedir. Özel alan ve kamusal alanda yer değiştiren kültürel ve dini pratikler bireylerin hâkim kültüre direnişinde önemli rol oynamıştır. Kültürel pratikler direniş biçimlerinin yoğun olduğu, dini pratikler ise adaptasyon ve direnişin iç içe geçtiği bir eylem repertuvarı oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
About sixty years elapsed since the outset of labor migration from Turkey to Germany, but migration experience of the first generation of immigrants has continued to influence the following generations of migrant families. Generations born and raised in Germany, like the previous ones, have been classified as individuals who are“incapable to adapt”. And their daily life experiences have been generally analyzed from the perspective of integration policies. This study investigates selective adaptation and covert resistance strategies of the third-generation individuals with Turkish origin which they exhibit against dominant national identity, social, cultural, and economic policies in everyday life in Germany. One of the objectives of this study is to produce typologies for adaptation and resistance forms. For this purpose, in-depth and semi-structured interviews were conducted with forty-two people between the ages of 20- 30 who live and study in Rhineland-Palatinate region in Germany. The data is analyzed by content analysis and grounded theory method. In daily life, the area where power relations are mostly experienced is the education where face-to-face relations with power focals are most intense. The institution where individuals develop the most creative and rich tactics and where hidden transcripts practices are more intense is the school. After education, the area where domination is more common in public transcripts is business life and the quality of the work done is decisive in this case. Especially individuals with low education level experience power relations more intensely in business life and employ more tactics. Since individuals have less frequent daily relations with institutions providing public services, power relations are seen less often in public services than in the other two areas, however, a wide variety of daily resistance forms are encountered. The common tactic experienced in relations with teachers in education, with managers in business life and with civil servants in public institutions is the false compliance. The common tactic that emerges in education and public institutions is the effort to prove compliance. The everyday forms of resistance against the political power, on the other hand, consist of criticisms of the policies of the government in hidden transcripts. Cultural and religious practices that have shifted in the private and public sphere played an important role in the resistance of individuals to the dominant culture. Cultural practices have created an action repertoire in which forms of resistance are intense, while religious practices have created a repertoire of intertwined adaptation and resistance.