Green human resource management practicese and its role in organizational sustainability: An applied study of al-Sadr Teaching Hospital in Najaf, Iraq
Yeşil insan kaynakları yönetimi ve örgütsel sürdürülebilirlikteki rolü: Irak, Necef'teki al-Sadr Eğitim Hastanesi'de ampirik bir çalışma
- Tez No: 705413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yeşil insan kaynakları, organizasyonu yeşil yapmayı, yani çalışanları sıradan çalışanlardan yeşil davranışlı çalışanlara dönüştürmeyi amaçlayan bir sistemin sürekli geliştirilmesi, uygulanması ve bakımı ile ilgili faaliyetlerdir. Çalışmanın amacı, Necef/Irak'taki Al-Sadr Eğitim Hastanesine uygulanan bir saha çalışması aracılığıyla yeşil insan kaynakları yönetimi (GHRM) uygulamalarının örgütsel sürdürülebilirliği sağlamadaki rolünü bilmektir. Çalışmada temel bir amaç olarak, bu uygulamaların Örgütsel sürdürülebilirliği sağlamadaki rolünün bilinmesi zorunludur. Çalışmanın amaçlarına ulaşmak için iki ana değişkenden oluşan varsayımsal bir model formüle edilmiştir: Bağımsız değişken, yeşil istihdam, yeşil eğitim ve geliştirme, yeşil performans değerlendirmesi ve yeşil ödül yönetimi olarak temsil edilen dört boyut aracılığıyla yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarını temsil eder. Bağımsız değişken örgütsel sürdürülebilirliktir. Ekonomik sürdürülebilirlik, sosyal sürdürülebilirlik ve çevresel sürdürülebilirlik olarak temsil edilen üç boyuttan oluşur. Araştırmacı, anketi araştırma verilerini toplamak için temel bir araç olarak kullanmış, formların analiz için geçerli olduğu (180) ve analiz için geçerli olmadığı (20) Al-Sadr Eğitim Hastanesi'ndeki yöneticilere ve çalışanlara 200 anket dağıtılmıştır. Sonuçlar, çalışmanın hipotezlerinin çoğunun geçerliliğini göstermiş ve bunlara dayalı olarak, en önemlisi örgütsel sürdürülebilirliği sağlamak için yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamalarının kullanılması gerekliliği olan bir dizi sonuç ve öneri formüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Green human resources are activities related to the continuous development, implementation and maintenance of a system aimed at making the organization green, i.e. transforming employees from ordinary employees to employees with green behavior. The aim of the study is to know the role of green human resource management (GHRM) practices in achieving organizational sustainability through a field study applied to Al-Sadr Teaching Hospital in Najaf / Iraq. As a basic goal in the study, it is imperative to know these practices' role in achieving Organizational sustainability. To achieve the study's objectives, a hypothetical model was formulated that consists of two main variables: The independent variable represents green human resource management practices through four dimensions represented in green employment, green training and development, green performance assessment, and green rewards management. The independent variable is organizational sustainability. It consists of three dimensions represented in economic sustainability, social sustainability, and environmental sustainability. The researcher used the questionnaire as a basic tool for collecting research data, where 200 questionnaires were distributed to managers and workers at Al-Sadr Teaching Hospital, where the forms are valid for analysis (180) and not valid for analysis (20). The results showed the validity of most of the hypotheses of the study and based on them, a number of conclusions and recommendations were formulated, the most important of which was the necessity of employing green human resource management practices to achieve organizational sustainability.