The analysis of the relationship between strategic management stages and organizational structure case study: The opinions of a sample of employees in the Tikrit University
Stratejik yönetimin aşamaları ile organizasyon yapısı arasındaki ilişkinin analizi vaka çalışması: Tikrit Üniversitesi çalışan örneklerinin görüşleri
- Tez No: 705416
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, stratejik yönetim aşamaları ile organizasyon yapısı arasındaki ilişkiyi bilmeyi ve aynı zamanda stratejik yönetim aşamalarının (Stratejik formülasyon, stratejik uygulama, Stratejik Kontrol) kuruluştaki organizasyon yapısı üzerindeki etkisinin boyutunu netleştirmeyi amaçlamıştır. Irak'taki Tikrit Üniversitesi. Araştırmanın amaçlarına ulaşmak için bir anket hazırlanmış ve verileri analiz etmek ve hipotezleri test etmek için SPSS uygulaması kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, organizasyonun iç ve dış çevresi ile rekabet avantajı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin varlığını kanıtlamış ve (Stratejik formülasyon) boyutu ile organizasyon yapısı arasında ve (Stratejik uygulama) boyutu ile organizasyon yapısı ve (Stratejik Kontrol) boyutu ile organizasyon yapısı arasındadır. Araştırmacı kurumlara stratejik planlar geliştirmelerini ve eğitim, motivasyon ve terfi yoluyla insan kaynaklarını içeren iç çevreye ve ayrıca rakipleri analiz ederek ve ekonomik ve demografik değişikliklere ve hükümet yasalarına uyum sağlayarak dış çevreye odaklanmalarını önerir. misyon ve hedeflerin organizasyon yapısından etkilendiğini göstermiştir. Bu nedenle, üniversitelerin sahipleri/yöneticileri, kurumun misyonunu daha da sağlamlaştırmak için örgütsel yapının daha fazla faaliyetini yürütmek için her türlü çabayı göstermeli ve onlara sürekli olarak hedefleri hatırlatmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to know the relationship between the stages of strategic management and the organizational structure, as well as to clarify the extent of the impact of the stages of strategic management (Strategic formulation, strategic implementation, Strategic Control) on the organizational structure at the University of Tikrit in Iraq. To achieve the study's objectives, a questionnaire was prepared, and the SPSS application was used to analyze data and test hypotheses. The results of the study proved the existence of a statistically significant relationship between the internal and external environment of the organization and the competitive advantage and showed that there is a relationship between the (Strategic formulation) dimension and the organizational structure and between the (Strategic implementation) dimension and the organizational structure, and between the (Strategic Control) dimension and the organizational structure. The researcher recommends institutions to develop strategic plans and focus on the internal environment that includes human resources through training, motivation and promotion, as well as the external environment by analyzing competitors and adapting to economic and demographic changes and government laws etc. It showed that the mission and goals are affected by the organizational structure. Therefore, the owners/managers of universities should make every effort to carry out more activities of the organizational structure in order to further solidify the mission of the institution, constantly reminding them of the goals.