The effect of ISO 9001 on the performance of General Company for ports of Iraq
ISO 9001'in Irak limanları için General Company nin performansına etkisi
  1. Tez No: 705415
  2. Yazar: KARRAR ABDULABBAS FARHAN HAMAD ALMANSOORY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ISO 9001 standartlarını uygulamak, şirketlerin performansını iyileştirmede önemli bir faktör olabilir. Çalışmalar, ISO'nun farklı versiyonlarını uygulamanın, şirketlerin ürün ve hizmet sağlama ve müşterilerini memnun etme yeteneklerini geliştirmesine yol açabileceğini göstermiştir. Çünkü bu; şirketlere birçok fayda sağlayabilir. Iraklı şirketler, 2003 yılından sonra doğrudan ISO 9001'i uygulamaya başladılar. Çünkü Irak, 2003'ten sonra yeni bir siyasi sisteme geçerek ekonomik olarak tüm dünyaya daha açık hale geldi. Ancak, bazı Iraklı şirketlerin yöneticileri, ISO 9001'i uygulama kavramlarını ve hedeflerini yanlış anlıyordu. Ayrıca, ISO'nun Irak şirketlerinin performansı üzerindeki etkisini değerlendiren sınırlı sayıda çalışma var. Bu nedenle, bu çalışma, ISO 9001 uygulamasının Irak, Basra, Irak Limanları için The General Company'nin performansı üzerindeki etkisini ampirik olarak test etmektedir. Çalışmanın önemi, şirketin karar vericilerinin ISO 9001 kavramlarını anlamalarına yardımcı olmaktır. Çalışma, ISO'nun Irak'taki şirketlerin performansı üzerindeki etkisini test etmek için analitik bir yöntem sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Çalışma hipotezi, ISO 9001'in The General Company for Irak Limanları'nın performansı üzerinde olumlu ve önemli bir etkisi olduğudur. Araştırmada veri toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formları şirkette 300 çalışandan oluşan bir örneğe gönderilmiş ve 174 örneklem büyüklüğü kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, ISO 9001'in uygulanmasının The General Company for Irak Limanları'nın performansı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. Sonuçlar ayrıca ISO 9001'in uygulanmasının şirketin performansı üzerinde doğrudan ve dolaylı etkisi olduğunu göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, araştırma hipotezini kısmen desteklemektedir. Bunun nedeni, ISO 9001'in uygulanması The General Company for Irak Limanları'nın performansı üzerinde olumlu ve olumsuz bir etkiye sahip olmasıdır. Çalışma, Irak Limanları Genel Şirketi'nin ISO 9001'i uygulamanın faydalarına daha fazla odaklanması ve ISO 9001'i uygulamanın önündeki engelleri ortadan kaldırmak için çok çalışması gerektiğini önermektedir. liderlik ve müşteri memnuniyeti ve ilişkileri. Şirket, tedarikçi kalite yönetimi ile ilgili herhangi bir sorunu çözmelidir.
Özet (Çeviri)
Applying the ISO 9001 standards can be an important factor of improving the companies' performance. Studies showed that applying different versions of ISO could lead to improve the companies' ability of providing products and services and satisfy their customer. That is because; it can provide many benefits to companies. The Iraqi companies have started applying the ISO 9001 directly after 2003. That is because, Iraq started new political system after 2003, and become more economically open to the entire world. However, some Iraqi companies' managers in were misunderstanding the concepts and the goals of applying ISO 9001. In addition, there are limited studies that evaluate the effect of ISO on the Iraqi companies' performance. Therefore, this study is empirically tests the effect of applying ISO 9001 on the performance of The General Company for Ports of Iraq, Basrah, Iraq. The importance of the study is to help decision makers of the company to understand the concepts of ISO 9001. The study contributes to the literature by providing an analytical method to test the effect of ISO on companies' performance in Iraq. The study hypothesis is that the ISO 9001 has a positive and significant impact on the performance of The General Company for Ports of Iraq. The study used the questionnaire method to collect data. The questionnaire sheets were sent to a sample of 300 employees in the company, and 174 sample sizes was used. The results of the study showed that applying ISO 9001 has significant impact on the performance of The General Company for Ports of Iraq. The results also indicate that applying ISO 9001 has direct and indirect impact on the company's performance. The results of the study partially support the study hypothesis. That is because applying ISO 9001 has a positive and negative impact on the performance of The General Company for Ports of Iraq. The study suggests The General Company for Ports of Iraq should focus more on the benefits from applying ISO 9001, and work hard on eliminating the barriers of applying ISO 9001. In addition, the company should improve two parts of its TQM, which are the organizational leadership and customer satisfaction and relationships. The company should fix any problem related to its supplier quality management.