Böbrek hücreli karsinomlarda beclin 1, ki-67 ve p53 immünoreaktivitelerinin karsinogenez ve prognozaetkileri
The effects of beclin 1, ki-67 and p53 immunoreactivities on carcinogenesis and prognosis in renal cell carcinomas
  1. Tez No: 705422
  2. Yazar: İLKE EVRİM SEÇİNTİ ÖZGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY KANDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Böbrek hücreli karsinom (BHK) tüm kanserlerin % 2,9'unu, erişkin dönemdeki böbrek kanserlerinin ise % 80-85'ni oluĢturur ve ürolojik kanserler içinde en öldürücü olanıdır. BHK'un kontrol altına alınması ve etkili bir şekilde tedavi edilmesi için prognostik özelliklerin tam olarak ortaya konması gerekmektedir. Otofaji programlı hücre ölümü mekanizmalarından biridir ve Beclin 1 otofaji ile ilişkili proteindir. Otofajinin son yıllarda kanser gelişimindeki rolü çeşitli kanserlerde yeni tanımlanmaya başlanmıştır ancak böbrek hücreli kanserlerde henüz hiç çalışılmamıştır. Böbrek hücreli kanserlerin prognozu ve karsinogenezisi ile ilgili teorilere ve ispat edilmemiş varsayımlara katkıda bulunmak ve hedef tedavilere yön verebilmek amacıyla bu çalışma planladı. ÇalıĢmamızda 2004-2008 yılları arasında Ankara Atatürk Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi Patoloji Bölümüne gelen, böbrek hücreli karsinom tanısı almıĢ, 72 adet radikal ve 22 adet parsiyel nefrektomi materyali, retrograd ve anterograd olarak değerlendirmeye alındı. Olgular bilinen ve üzerinde tartıĢılan klinik ve patolojik prognostik parametreler açısından değerlendirildi. Ġmmünohistokimyasal olarak Ki-67, p53 ve Beclin 1 immünoreaktiviteleri değerlendirilerek prognostik parametrelerle ve birbirleriyle iliĢkileri karĢılaĢtırıldı. Böbrek tümörlerinin prognozunu belirlemede Fuhrman derecesinin Ki-67 ve p53 ile korele olduğu ancak Ki-67'nin prognozu göstermede p53'e göre daha güçlü olduğu görüldü. Otofaji markerı olan Beclin 1'in prognozu gösteren Fuhrman nükleer derecesi, tümör nekrozu ve Ki-67 ile korelasyon gösterdiği ve tümör proliferasyonunu arttırıcı etkisi olduğu tespit edildi ancak rutin kullanımda Ki-67 ve Fuhrman derecesi kadar değerli olmadığı anlaĢıldı.
Özet (Çeviri)
Renal Cell Carcinoma (RCC) makes up 2.9% of all cancers and 80-80% of all renal cancers in adult period. RCC is the most lethal among all other urologic cancer types. In order to take RCC under control and to treat it effectively prognostic properties need to be clearly defined. It is one of the autophagy programmed cell death mechanisms and Beclin 1 is the protein that is related with autophagy. The role of autophagy in cancer development within the recent years has been newly defined in various cancers. However, such a study has never taken place in renal cell cancers. This study has been planned in order to contribute in the theories and unproved hypothesis related to prognosis and carcinogenesis of the renal cell cancer and to be able to direct the aimed treatments. In our study, 72 radical and 22 partial nephrectomy materials which were diagnosed as renal cell carcinoma and which arrived at the Pathology Department of Ankara Ataturk Training and Research Hospital between the years 2004- 2008 were taken into evaluation as retrograde and anterograde. Cases were evaluated on the basis of recognized and debated clinical and pathological prognostic parameters. Ki- 67, p 53 and Beclin 1 immunoreactivities were evaluated in terms of immunohistochemistry and the relation between them and prognostic parameters, as well as the relation among themselves were compared and contrasted. In defining the prognosis of renal tumors, it has been determined that Fuhrman grade is correlated with Ki-67 and p53 and yet Ki-67 is highly stronger than p53 in terms of defining the prognosis. It has also been determined that Beclin 1, the autophagy marker, proves a correlation with Fuhrman nuclear grade, tumor necrosis and Ki- 67, and it has an amplifying effect to tumor proliferation. However in a routine based use, it has been concluded that, it is not as valuable as Ki-67 and Fuhrman grade.