Güneş pili uygulamalarında potansiyel olarak kullanılabilecek tek/çift perovskit yapıların hidrotermal sentezi
Hydrothermal synthesis of single/double perovskite structures that can be potentially used in solar cell applications
- Tez No: 705428
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Güneş pilleri, yenilenebilir enerji kaynakları için öne çıkan alternatifler arasında yer almaktadır. Güneş pillerinin üretim maliyetlerini azaltmak ve yeni uygulamalara uyumlu teknolojiler geliştirmek için farklı malzemeler araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı güneş pili uygulamalarında kullanım potansiyeline sahip olabilecek, mevcut verimi artırabilecek perovskit yapıların sentezlenmesidir. Farklı sıcaklık/süre kombinasyonlarında tek perovskit (ABO3) ve çift perovskit (A2BCO6) yapılar hidrotermal yöntemle elde edilmiştir. TiO2 CeO2, La2O3 ve Sm2O3 ile 1:1, 1:2 ve 2:1 oranında 150 °C de 24 saat süre ile reaksiyon ortamı sağlanmıştır. Yapılar XRD, AFM ve SEM cihazları ile karakterize edilmiş ve morfolojik özellikleri belirlenmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde elde edilen perovskit yapılar güneş pili uygulamalarında kullanılabileceği düşünülmektedir. Titanyum dioksit'in doplanması sonucunda elde edilen XRD grafiklerinde farklı pikler vermesi doplamanın başarılı bir şekilde yapıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Solar cells are among the prominent ones for energy sources. Solar cells are special designs for maintenance and new applications technologies. The aim of this study is to synthesize perovskite structures that may have the potential to be used in solar cell applications and to increase the current efficiency. Single perovskite (ABO3) and double perovskite (A2BCO6) structures were obtained by hydrothermal method at different temperature/time combinations. The reaction medium was provided with TiO2 CeO2, La2O3 and Sm2O3 at a ratio of 1:1, 1:2, and 2:1 at 150 °C for 24 hours. The structures were characterized by XRD, AFM and SEM devices and their morphological features were determined. When the results are evaluated, it is thought that the obtained perovskite structures can be used in solar cell applications. The different peaks in the XRD graphics obtained as a result of doping of titanium dioxide show that the doping was done successfully.