Anjiografik olarak kanıtlanan koroner kalp hastalığı ile chlamydia pneumoniae infeksiyonunun ilişkisi
Association of prior infection with chlamydia pneumoniae and angiographically demanstrated coronary artery disease
- Tez No: 70543
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET: Bu çalışmayı yapmaktaki amacımız C.pneumoniae infeksiyonu ile koroner damar hastalığı arasındaki olası bir ilişkiyi ortaya koymaktı. Bunun için Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalma koroner arter hastalığı şikayetleri ile başvuran 178 hastanın yapılan anjiografi sonuçlarına göre ; 90 tanesinde koroner arter hastalığı gözlenmedi ve kontrol gurubu olarak kabul edildi. 88 kişisinde İse koroner damar hastalığı gözlenerek vaka gurubu oluşturuldu. Her iki gurubunda koroner arter hastalığının klasik risk faktörleri olarak kabul edilen ; yaş, hipertansiyon, hiperlipemi, sigara kullanımı konusundaki özellikleri kaydedildi. Ayrıca C.pneumoniae IgG antikorları MIF (Mikroimmunfluoresan) yöntemi ile değerlendirildi. Vaka gurubunda C.pneumoniae IgG antikorları % 84 oranında pozitif bulunurken, bu oran kontrol gurubunda % 44.4'idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: While planning this search our aim was ; to evaluate the association between prior infection with Chlamydia pneumoniae, as measured by IgG antibody, and coronary artery disease. So, we chose 178 people who were hospitalized with the coronary artery disease symptoms to Dicle University Medical Faculty Cardiology Department. All had the diagnostic coronary angiography. From these; controls ( n=90) had no coronary artery disease, cases ( n=88) had at least one coronary artery lesion. Estimated risk factors for coronary artery disease such as ; age, hypertension, hyperlipidemia, smoking were asked. In addition, C. pneumoniae IgG antibodies were detected by MIF. In the cases the presence of antibody was % 84 and in the controls, it was % 44.4.