Korunan alanların eğitim işlevinin okul öncesi ve ilkokullar kapsamında irdelenmesi-Artvin ili örneği
Examination of the educational fuction of protected areas within the context of pre-school and primary schools-example of Artvin (province)
  1. Tez No: 705444
  2. Yazar: EDA NUR TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÇİÇEK KURDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu araştırmanın amacı; korunan alan varlığı açısından zengin bölgelerde yaşayan okul öncesi öğrencilerinin çevreye yönelik tutumlarını, birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin doğada yapılan etkinliklere yönelik tutumlarını, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin korunan alanlara ve doğadaki bitki-hayvan türlerine yönelik tutumlarını, okul öncesi ve ilkokul öğretmenlerinin korunan alanlara yönelik tutumlarını ve katılımcı grupların dışarda/doğada eğitim konusundaki tutumlarını belirlemektir. Araştırma betimsel türde olup 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında Artvin il merkezinde bulunan 3 anaokulu, 3 ilkokul öğrencileri ve öğretmenleriyle birlikte yapılmıştır. Anaokullarından 144 öğrenci, ilkokullardan 341 öğrenci ve farklı branşlardan 46 öğretmen çalışmaya katılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences Program, Version 22.0) programı ile analiz edilmiş, sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur. Artvin il merkezinde bulunan okullarda görev yapan farklı branşlardaki öğretmenlerin korunan alanların eğitim işlevinin olduğu (%81,3) ve korunan alanlarda eğitim yapılması (%83,4) konusunda olumlu tutumlara sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine that the environmental attitudes of preschool students living in rich regions in terms of the protected areas, the attitudes of first and second-grade students towards activities in nature, third and fourth-grade students' attitudes towards protected areas, and plant-animal species. In addition, the attitudes of preschool and primary school teachers towards protected areas and the attitudes of the participating groups towards outside / nature education are also taken into account.The research is descriptive and conducted in the 2019-2020 academic year with 3 kindergarten, 3 primary school students and their teachers in Artvin's city center. 144 students from kindergartens, 341 students from primary schools and 46 teachers from different branches were included in the study. The data obtained within the scope of the research were analyzed with the SPSS (Version 22.0) program. In conclusion, the teachers from different branches working in schools located in the city center of Artvin have positive attitudes about the educational function of protected areas (%81,3) and educating in protected areas (%83,4).