İki darbe arasında Türkiye'de izlenen iç ve dış politikanın haşhaşa yansıması (1960-1980)
Between two military coups the reflection to poppy of internal and external politics followed by Turkey (1960-1980)
  1. Tez No: 705456
  2. Yazar: SERAP YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİYE TUTSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Haşhaş bitkisi binlerce yıldan beri dünyanın çeşitli yerlerinde (Türkiye, Hindistan, Avustralya, Fransa, İspanya, Macaristan…) yetiştirilen, çeşitli sektörlerde kullanımı olan önemli bir bitki olmasının yanı sıra aynı zamanda da oldukça fazla tartışmaya sebep olmuştur. Bunun sebebi, haşhaştan bir taraftan ilaç elde edilip şifa olması diğer yandan aynı zamanda uyuşturucu özelliği olmasıdır. Haşhaş, hem Osmanlı Devleti zamanından süregelen hem de Cumhuriyet'in ilanından itibaren zaman zaman artış gösteren büyük problemlere yol açmıştır. Bu konuda en büyük tartışmalara sebep olan problem ise haşhaşın çizilmesiyle elden edilen afyondan morfin, eroin gibi uyuşturucu özelliğe sahip maddelerin üretilmesidir. 1960'lı yıllardan itibaren özellikle ABD ile bu konudaki problem artış göstermiştir. Bunun sebebi ülkesinde baş gösteren ve artarak devam eden uyuşturucu probleminin kaynağının Türkiye olarak gösterilmesidir. ABD ile tarihimize göz attığımızda karşı karşıya geldiğimiz süreçler olduğu gibi müttefik olduğumuz süreçler de tarihte yerini almıştır. Ancak özellikle haşhaş meselesi hakkında görüşmeler 1960'lı yıllardan başlayarak 1970'li yıllarda artarak devam etmiş ve uzunca bir süre iki ülke arası gündemi meşgul etmiştir. Bu tezde haşhaşın genel tarihçesi ile birlikte yapısal özelliklerine, yetiştirilişine, kullanıldığı farklı alanlara bunun yanı sıra konusu olduğu üzere iki darbe arasında izlenen haşhaş politikasına ve bağlantılı olarak sebep olduğu diğer siyasi sorunlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The poppy plant has been grown in various parts of the world (Turkey, India, Australia, France, Spain, Hungary...) for thousands of years and has caused a lot of controversy as well as being an important plant with use in various sectors. This is because the poppy is obtained and cured on the one hand and also has drug properties. Poppy has caused great problems, both from the time of the Ottoman Empire and which have increased from time to time since the proclamation of the Republic. The problem that causes the biggest controversy in this regard is the production of drug-specific substances such as morphine and heroin from opium, which are disposed of by drawing poppies. Since the 1960s, the problem has increased, especially with the United States. This is because Turkey is the source of the drug problem that is starting and continuing to increase in the country. When we look at our history with the United States, the processes we face as well as the processes we are allied with have taken their place in history. However, especially the negotiations on the poppy issue continued to increase in the 1970 starting in the 1960 and kept the agenda between the two countries busy for a long time. In this thesis, the general history of the poppy together with its structural characteristics, cultivation, different areas in which it is used, as well as the poppy policy followed between the two coups and other political problems it causes in connection with it are mentioned.