Türkçe öğretmenlerinin yazma eğitimine yönelik görüşleri
Opinions of Turkish teachers on writing education
  1. Tez No: 705459
  2. Yazar: HALİL KOKKOKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Anlatma becerilerinden biri olan yazma; bireyin duygu, düşünce, hayal ve izlenimlerini belli kurallar çerçevesinde, yazıyla ifade etmesini sağlar. Yazma becerisi, planlı ve aşamalı bir şekilde tasarlanan yazma eğitimiyle öğrencilere kazandırılır ve geliştirilir. Okul öncesinden üniversiteye kadar her kademede öğrencilere yazma eğitimi verilmektedir. Buna karşın ortaokul, lise hatta üniversite mezunu birçok kişinin kendini yazılı olarak ifade ederken zorlandığı bilinmektedir. Bu sorunun nedenlerini tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirmek için yazma eğitimi uygulamalarının öğretmenler tarafından nasıl gerçekleştirildiğini öğrenmek önemlidir. Bu araştırmada ortaokul Türkçe öğretmenlerinin yazma eğitimiyle ilgili görüşlerinin neler olduğunu tespit etmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseniyle yapılandırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Eskişehir, Konya, Muş ve Şanlıurfa illerindeki devlet okullarında görev yapmakta olan 25 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Öğretmenlerin görüşlerini tespit etmek amacıyla uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma neticesinde ulaşılan sonuçlar şu şekildedir: Türkçe öğretmenleri yazma eğitimini ve yazma eğitiminin amacını tanımlarken daha çok anlatma ve ifade etme kavramlarını vurgulamışlardır. Öğretmenlerin neredeyse tamamı yazma becerisiyle ilgili uygulamalarına, öğretmenlik hayatında edindikleri bilgilerin lisans öğreniminde edindikleri bilgilerden daha fazla katkı sağladığını düşünmektedir. Öğretmenlerin tamamına yakını yazma sürecine başlamadan önce öğrencilerin yazmaya karşı dikkatini çekecek ve onları motive edecek uygulamalardan yararlanmaktadır. Öğretmenlerin tamamı yazma eğitimi sürecinde hazırlık çalışması yapmaktadır. Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu yazma eğitiminde yazma planı yapmamaktadır. Öğretmenlerin tamamı yazma eğitiminde geri bildirim verdiklerini ve değerlendirme yaptıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenlerin büyük bir kısmı sadece sınavlar aracılığıyla öğrencilerin yazma becerisini değerlendirmektedir. Öğretmenler, yazma eğitimi sürecini olumsuz etkileyen nedenlerin“öğrenci; aile, okul ve çevre; ders kitabı; ders saati ve müfredat; MEB ve eğitim sistemi; öğretmen; öğrencilerin ilkokul eğitimi; öğretmenlerin lisans eğitimi”olmak üzere sekiz farklı kategoriden kaynaklandığını düşünmektedir. Öğretmenlerin öğrencilerin yazma becerilerini geliştirebilmek için sundukları öneriler ise“öğrenci; uygulama, etkinlik; aile, okul ve çevre; ders kitabı; ders saati ve müfredat; MEB ve eğitim sistemi; öğretmen; öğrencilerin ilkokul eğitimi; öğretmenlerin lisans eğitimi”olmak üzere dokuz kategoride toplanmaktadır. Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu yazma eğitiminde teknolojiyi kullandığını fakat elektronik yazmayı kullanmadığını belirtmiştir. Araştırma neticesinde ulaşılan bu sonuçlar bağlamında yazma eğitiminin iyileştirilmesine yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Writing, one of the expressive language skills; helps individuals to express their feelings, thoughts, imaginations, and impressions in writing, within a certain frame. Students acquire and improve writing skill through planned and gradual training. Students receive writing training throughout school life from preschool to university. However, many middle school, high school, or college graduates have difficulty in expressing themselves in writing. It is important to learn how writing training practices are made by teachers to identify the causes of this problem and to develop solution offers. In this study, it is aimed to determine what the opinions of secondary school Turkish teachers about writing education are. In accordance with this purpose, the study used phenomenology approach which is a qualitative research the study group includes 25 Turkish language teachers who work in government schools in Eskişehir, Konya, Muş and Şanlıurfa provinces. A semi-structured interview form, prepared through expert opinions, was used to learn teachers' views. The data obtained from interviews were analysed through content analysis, the results of the study are as follows: Teachers emphasized telling and expressing while defining the aim of writing training. Almost every teacher thinks that the knowledge they acquire in career contributes to their practice of writing ability more than the knowledge they acquire in undergraduate education. Almost every teacher uses techniques to draw student's attention to writing and motivate them before writing. All teachers do preparatory work during the writing training process. Most of the teachers do not plan in writing training. All teachers stated that they give feedback and make assessments in writing training. Many teachers assess students' writing only through exams. Teachers think the reasons that adversely affect the writing education process result from eight different categories as follows:“students; family, school and environment; textbook; class time and curriculum; Ministry of National Education and education system; teacher; students' elementary school education; teachers' undergraduate education”. The suggestions offered by the teachers in order to improve the writing skills of the students are collected under nine catagory as follows: "student; application, activity; family, school and environment; textbook; weekly lesson hours and curriculum; Ministry of National Education and education system; teacher; students' primary education; teachers' undergraduate education. Most of the teachers stated that they use technology in writing training but not electronic writing. In the light of these results of the research, various suggestions were offered that can help to improve writing training.