Omentinin izole rat uterusu kasılmalarına etkisi
The effect of omentin on the contractilty of isolated rad uterus
- Tez No: 705527
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CEYHUN MACUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Adipokinler, protein yapıdadırlar ve adipoz dokudan sentezlenmektedirler. Bu ailenin altında bulunan omentin; ilk kez insan serumunda saptanmış ve yağ depolarından, plasentadan, ovaryumdan salgılanan bir faktör olduğu değerlendirilmiştir. Omentinin üreme üzerine olan etkisi sınırlı seviyededir. Sunulan çalışmada omentinin; fertilizasyonda, gebelikte, doğumda ve postpartum involüsyonda görevi olan uterus kasılmalarına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmada 20 adet doğum yapmamış dişi rat kullanılmıştır. Ratların uterusu izole edilmiş ve izole organ banyosuna asılmıştır. Çalışma 3 grup deney protokolü üzerinden yapılmıştır. 1. protokol spontan, 2. protokolde(2,5 mIU/mL) oksitosin ile oluşturulmuş, 3. Protokolde de (10-6 M) PGF2αile oluşturulmuş uterus kasılmaları üzerine omentinin etkisi denenmiştir. Omentinin izole uterus dokuları üzerindeki etkisi 10, 100 ve 300 ng/mL omentin uygulaması ile test edilmiştir. Kontrol grubuna ise 300 µL distile su uygulanmıştır. Sunulan tez çalışmasında 10, 100 ve 300 ng/mLmiktarlarda, 10 dk boyunca uygulanan omentin uterus kontraktilitesi üzerine bir etki oluşturmamıştır (P>0,05). Sonuç olarak daha yüksek dozlarda, daha uzun inkübasyon süreli ileri çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Adipokines are proteins that synthesized from adipose tissue. Omentin was first detected in human serum and it was evaluated as a secreted factor from fat stores, placenta and ovarium. The knowledge about the effect of omentin on reproduction is limited. In the presented study, it was aimed to investigate the effect omentin on uterine contractionsthat have a role in fertilization, pregnancy, labor and postpartum involution. Twenty virgin female rats were used in the study. The uterus of the rats were isolated and suspended on the isolated organ bath. The study was carried out on 3 groups of experimental protocols. The effect of omentin on spontaneous uterine contractions in protocol 1, induced by oxytocin (2.5 mIU/mL)in protocol 2, and induced uterine contractions with PGF2α (10-6M)in protocol 3 was tested. The effect of omentin on isolated uterine tissues was tested with the administration of 10, 100 and 300 ng/mL omentin. 300 µL of distilled water was applied to the control group. In the presented thesis study, 10, 100 and 300 ng/mL of omentin applied for 10 minutes did not have an effect on uterine contractility(P>0,05). As a result, further studies with higher doses and longer incubation times were recommended.