Diş hekimliği fakültesinde dental implant uygulanan hastaların demografik, klinik, radyolojik olarak değerlendirilmesi: 5 yıllık retrospektif inceleme
Demographic, clinical, radiological evaluation of patients which was applied with dental implant in the faculty of dentistry: A 5-year retrospective examination
- Tez No: 705528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalında uygulanan implantların 5 yıllık takip süreci içerisinde demografik, klinik ve radyografik değerlendirmesini yapmak, yapışık keratinize mukoza miktarının peri-implantitise bağlı kemik kaybı üzerindeki potansiyel etkisini incelemektir. Gereç-yöntem: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim dalına dental implantları uygulanmış ve 5 yıldır fonksiyonda olan hastaların cinsiyet, yaş, sigara kullanımı, uygulanan implant sayısı, dental implantın çenede uygulandığı bölge, plak indeks (PI), gingival indeks (GI) ve sondalanabilir cep derinliği verileri, yapışık keratinize mukoza miktarı verileri alınmış, ortopantomograf üzerinde radyografik kemik kaybı miktarı ölçülmüştür. Elde edilen bulgular tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Toplam 107 hasta ve 330 implant üzerinde yapılan değerlendirmede, yapışık keratinize mukoza miktarı; yaş, sigara kullanımı, çeneler bölgesi, PI, GI değişkenleri ile radyografik kemik kaybı miktarı ise sigara, plak indeks ve sondalanabilir cep derinliği değişkenleri ile istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the demographic, clinical and radiographic data of the implants applied in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Dentistry Department of Periodontology and to examine the potential effect of the width of keratinized attached gingiva on bone loss due to peri-implantitis. Material and Method: Patients who applied dental implants in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Dentistry Department of Periodontology were evaluated. The average follow-up observation period was 5 years. The width of keratinized mucosa and the marginal bone resorption was measured on the orthopantomograph was comperad sex, age, smoking, the area where the dental implant was applied in the jaw, plaque index, gingival index and pocket depth data. Results: A total of 107 patients and 330 implants were evaluated. Plaque index, gingival index experienced statistically significant increases in the group of deficient keratinized mucosa. The radiographic bone loss were statistically significant associated with smoking, plaque index and probable pocket depth variables.