Preoperatif dönemde takılan jj stentin retrograd intrarenal cerrahi sırasında renal pelvis basıncına etkisi
The effect of prestenting on renal pelvis pressure during retrograde intrarenal surgery
  1. Tez No: 705529
  2. Yazar: SEZGİN YENİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KAYGISIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Retrograd intrarenal cerrahi (RIRS) sırasında böbrek içinde basınç artışını gösteren çalışmalar olmakla birlikte preoperatif JJ stent takılmasının intrapelvik basınç üzerine etkisini gösteren çalışma yoktur. Biz bu çalışmada işlem öncesi JJ stent uygulamasının ve işlem sırasında üretral stent uygulamasının RIRS sırasında renal pelvis basıncına etkisini araştırdık. Gereç-Yöntem: Bu çalışmada 02.09.2019 ile 30.10.2021 tarihleri arasında kliniğimizde RIRS yapılmış toplam 85 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Dışlama kriterleri sağlandıktan sonra 42 hasta çalışmada kaldı. Preoperatif JJ stent takılmış 21 hasta Grup 1'i oluştururken preoperatif JJ stent takılmamış 21 hasta Grup 2'yi oluşturdu. RIRS sırasında basınç verileri milimetre civa (mmHg) cinsinden üreter kataterinin distal ucu basınç dönüştürücü ile anestezi monitörüne bağlanarak ölçülmüş ve kaydedilmiş. Gruplar demografik, taş özellikleri, perioperatif sonuçlar ve basınç değerleri açısından karşılaştırıldı. İntrapelvik en yüksek basınç ve ortalama basıncı etkileyen faktörleri tespit etmek için multivaryant analiz yapıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), taraf, taş boyutu, taş lokalizasyonu, taş dansitesi açısından fark yoktu. Grup 2'de preoperatif hidronefroz SFU Grade 2-3 oranı Grup 1'e göre daha yüksek bulundu (p=0,045). İntrapelvik basınç karşılaştırmasında Grup 1'de tüm basınçlar Grup 2'ye göre daha düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Although there are some studies showing renal pelvic pressure levels during retrograde intrarenal surgery (RIRS), there is no study showing the effect of preoperative JJ stent placement on intrapelvic pressure. In this study, we investigated the effect of JJ stenting before the procedure and perioperative urethral stent placement on renal pelvis pressure during RIRS. Materials-Methods: The data of 85 patients who underwent RIRS in our clinic between 02.09.2019 and 30.10.2021 were analyzed retrospectively. 42 patients remained after the exclusion criteria were applied. While 21 patients with preoperative JJ stenting constituted Group 1, 21 patients without preoperative JJ stent constituted Group 2. During the RIRS procedure, pressure data in mmHg were measured and recorded by connecting the distal end of the ureteral catheter to the anesthesia monitor with a pressure transducer. The groups were compared in terms of demographics, stone characteristics, perioperative results, and pressure values. Multivariate analysis was performed to determine the factors affecting intrapelvic highest pressure and mean pressure. Results: There was no difference between the groups in terms of age, gender, body mass index (BMI), stone side, stone size, stone localization, and stone density. The preoperative SFU Grade 2-3 hydronephrosis degree rate was found to be higher in Group 2 compared to Group 1 (p=0.045). In the intrapelvic pressure comparison, all pressures in Group 1 were found to be lower than in Group 2.