Yusuf Franko Paşa ve Cebel-i Lübnan
Yusuf Franco Pasha and Mount Lebanon
- Tez No: 705530
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN CAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada, Yusuf Franko Paşa ve Cebel-i Lübnan Mutasarrıflığı incelenmiştir. Katolik Melkit bir ailede dünyaya gelen Yusuf Franko aile geleneğinin devamı olarak memuriyet hayatına Hariciye Nezareti'nde başlamış, bu görevde iken katıldığı Tophane ve Lahey Konferans'ları sürecinde Osmanlı Devleti'nin diplomatik ve siyasi ilişkileri çalışmada ele alınmıştır. Cebel-i Lübnan'ın Osmanlı Devleti hâkimiyetine girmeden önceki idari, siyasi, kültürel yapısı irdelenmiştir. Osmanlı Devleti'nin bölgenin iki temel cemaati olan Marunî ve Dürzi çatışmasına son veren Çifte Kaymakamlık ve ardından Mutasarrıflık Düzenini kurmasına değinilmiştir. Anılan süreçler Yusuf Paşa'nın atandığı tarih olan 1907'ye kadar gözden geçirilmiştir. Yusuf Paşa'nın bürokrasideki son görevleri Sadrazam Tevfik Paşa Hükümetlerinde önce Posta Telgraf ve Telefon Nazırlığı devamında Hariciye Nazırlığı görevi üstlenmesidir. Yusuf Franko Paşa'nın bu iki nazırlık görevi 28.12.1918 – 04.03. 1919 tarihleri arasını kapsamaktadır. Yusuf Franko bu zor görevleri İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmiş bir ülke ve başkentte sürdürmüştür. Hayatının Pera'da geçen kısmında karikatür çizdiği bilinen ve bu karikatürlerini bir albümde toplayan Yusuf Franko'nun albümünde 124 karikatür bulunmaktadır. Yusuf Franko Paşa 1933'te vefat etmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yusuf Franko Paşa, Cebel-i Lübnan, Osmanlı Devleti, Mutasarrıflık, Nazırlık.
Özet (Çeviri)
In this study, Yusuf Franko Pasha and the governorship of Mount Lebanon were examined. Yusuf Franko, who was born in a Catholic Melkit family, started his civil service life in the Ministry of Foreign Affairs as a continuation of the family tradition, and the diplomatic and political relations of the Ottoman Empire during the Tophane and The Hague Conferences he attended while he was in this duty were discussed in the study. The administrative, political and cultural structure of Mount Lebanon before it came under the rule of the Ottoman State was examined. It is mentioned that the Ottoman State established the Double District Governorship and then the mutasarrifate order, which ended the conflict between the Maronite and the Druze, the two main communities of the region. The aforementioned processes were reviewed until 1907, when Yusuf Pasha was appointed. Yusuf Pasha's last duties in the bureaucracy were to be the Minister of Post, Telegraph and Telephone, and then the Minister of Foreign Affairs in the Grand Vizier Tevfik Pasha Governments. These two ministerial duties of Yusuf Franko Pasha 28.12.1918 – 04.03. It covers the period between 1919. Yusuf Franko continued these difficult tasks in a country and capital occupied by the Allies. There are 124 cartoons in the album of Yusuf Franko, who is known to have drawn caricatures during the part of his life spent in Pera and collects these caricatures in an album. Yusuf Franko Pasha died in 1933. KEY WORDS: Yusuf Franko Pasha, Mount Lebanon, Ottoman Empire, Governorship, Ministry.