Prematüre bebeklerde kulak tıkacı kullanılması ile gürültünün azaltılmasıyle fizyolojik ve davranışsal cevapların değerlendirilmesi
- Tez No: 70554
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHİRE BOLIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Yenidoğan yoğun bakım ünitelerindeki yüksek şiddetteki gürültü değerleri prematüre bebekler için hem tehlikeli hemde stres yaratıcı bir durumdur. Bazı araştırmacılar, yüksek şiddetteki gürültü düzeyinin işitme kaybına, farklı fizyolojik ve davranışsal cevaplara neden olduğuna dair deliller göstermişlerdir. Zahr ve arkadaşlarının yaptığı bir çalışmada (1995) prematüre bebeklere kulak tıkacı uygulanarak gürültü şiddetinin düşürülmesiyle fizyolojik ve davranışsal cevaplara gürültünün etkisi kanıtlanmıştır. Bu çalışmada, gürültü şiddetinin düşürülmesinin fizyolojik ve davranışsal cevaplara etkinliğini göstermek amacıyla planlanmış olup, yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki 28 prematüre bebeğe bir gün kulak tıkacı (ıslak pamuk) kullanarak, bir günde kulak tıkacı kullanmadan 5'er dakika ara ile sabah (10- 12), öğle(14-16), akşam (22-24) saatleri arasında 6 defa bebekler gözlemlenmiştir. Bu veriler varyans, varyans split plot analizi, Ki kare,Fishers exact testi kullanarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeye göre bebeklerin kulak tıkacı olduğu durumda, oksijen saturasyonu ortalama değeri daha yüksek ve oksijen saturasyonunun dalgalanmaları daha az, kalp hızı ve solunum sayısının kulaklarının açık olduğu duruma göre daha düşük olduğu ve daha stabil halde kaldığım gözlemlenmiştir. Bu bebeklerde daha seyrek olarak davranış durum değişikliği bulunmuştur. Uyku durumunda daha uzun süre kaldıkları ve kesintisiz periodların daha uzun sürdüğü saptanmıştır. Tüm bunlardan sonra şu zorunludur ki, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde etkin ve kararlı biçimde gürültü şiddetini azaltmak için bu konuda önlem alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY High intensity noise values in New Birth Intensive Care Units are dangerous and stress creative situation for premature babies. Some researchers demonstrated evidences related to loss of hearing, different physiological and behavioural responds caused by the high intensity noise level. In a study made by Zahr and friends (1995) effect of noise was proved by using ear plugs in order to reduce the intensity of noise. In this study also, in order to evaluate reduction of noise intensity with physiological and behavioural responds, one day long by using ear plugs (wet cotton) on 28 premature infants in the New Birth Intensive Care Unit, and one day long without using ear plugs with intervals of 5 minutes, between the hours of in the morning (10-12), in noon (14-16) in evening (22-24) totally 6 observations were made. These data was evaluated by using variance, analysis of variance split plot, which is mouse, Fisher's exact test. According to this evaluation it was demonstrated that in situations of infants having ear plugs on, average value of oxygen saturation higher and fluctuation of oxygen saturation lesser, heart speed and respiration count were lower when compared to ear open situations and remained more stable. It was discovered that behavioural changes in these infants were rare. They remained longer period in sleep and uninterrupted periods to last longer were stated. After all this is compulsory that preventive precautions should be taken to reduce noise intensity in effective and determined manner in New Birth Intensive Care Units. 117