Joseph Freiherr von Hammer-Purgstall'in Osmanlı Şiir Sanatı Tarihi adlı eserinin değerlendirilmesi (1. cilt)
Analysis of Joseph Freiherr von Hammer-Purgstall's work: The History of the Art of Ottoman Poetry (First volume)
  1. Tez No: 705584
  2. Yazar: ARZU KILIÇ YALNIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ÇORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Osmanlı tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Joseph von Hammer-Purgstall, Osmanlı toplumunun temelini oluşturan konularla ilgilenmiş ve bu doğrultuda Osmanlı şiiri üzerine de çalışmıştır. Bu çalışmanın neticesinde Osmanlı'nın kuruluşundan 19. yüzyıla kadar geçen dönemde yaşamış şairleri derlediği Osmanlı Şiir Sanatı Tarihi adlı eserini 1836-38 yılları arasında tamamlayarak Sultan II. Mahmut'a sunmuştur. Toplamda 4 ciltten müteşekkil olan bu eserinde Hammer, 2200 şairin biyografilerine ve şiirlerden bazı bölümlere yer vermiştir. Batıda doğuya dair çalışma yapmak isteyenlerin müracaat ettikleri ana kaynakların başında gelen bu eser, ülkemizde üzerine geniş bir akademik çalışmaya konu olmamıştır. Bu çalışma eserin birinci cildi üzerinedir ve müellifin eserini nasıl bir metot kullanarak oluşturduğu ve Osmanlı şiirine bakış açısı incelenecektir. Bu inceleme esnasında eserin mukaddimesi metnin aslına sadık kalınarak, müdahale edilmeden tercüme edilmiştir. Ayrıca incelememize yardımcı olsun diye biyografi ve şiir örnekleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Joseph von Hammer-Purgstall, famous for his work in the field of ottoman history, had an interest in topics, which formed the foundations of ottoman society and accordingly worked on ottoman poetry. As a result of his work between the years of 1836-38, he presented his compilation of poets who lived between the establishment of the Ottoman Empire to the 19th century, entitled, The History of the Art of Ottoman Poetry to Sultan Mahmud II. In his work, which is composed of four parts in total, Hammer has included the biographies of 2,200 poets and samples of some of their poetry. Westerners who want to study the East have used this work as their main source, but it has not been the subject of a wide academic study in our country. This study focuses on the first volume of the work and it examines the method the author used to create this work and his perspective on Ottoman poetry. During this evaluation, the introduction of the work was translated without any intervention, remaining faithful to the original text. In addition, examples of biography and poetry are given to support the analysis.