Öğrencilerin müzik dersine yönelik tutumları ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between students' attitudes towards music lesson and problem solving skills
- Tez No: 705583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE HARDALAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumları ile problem çözme becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada betimsel istatistik yöntemlerinden korelasyonel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evreni ortaokul öğrencilerini, örneklem grubu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Diyarbakır ili Ergani ilçesindeki ortaokullarda öğrenim gören 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmaya 199'u kız(%64), 112'si erkek (%36) toplam 311 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin 52'si 5'inci sınıf (%16,7), 84'ü 6'ncı sınıf (%27), 102'si 7'nci sınıf (%32,8), 73'ü 8'inci sınıfta (%23,5) öğrenim görmektedir. Araştırmada“Müzik Dersi Tutum Ölçeği”ile“Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri”olmak üzere iki ayrı ölçek uygulanmıştır. Araştırma, katılımcılardan anket yoluyla toplanan bilgiler SPSS veri analiz yöntemiyle yorumlanmış, istatiksel analizler pearson momentler çarpımı katsayısıyla analiz edilmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde, ortaokul öğrencilerinin müzik dersine ilişkin olumlu tutumları ile problem çözme becerileri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. r = .374, p < .01.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between middle school students ' attitudes towards music and problem solving skills was examined. In the research, correlational methods were used from descriptive statistics methods. The universe of the study included secondary school students, a sample group of 5, 6, 7 and 8 students studying in secondary schools in the Ergani District of Diyarbakir province in the 2020-2021 academic year. the class consists of students. A total of 311 students, 199 of whom were girls (64%) and 112 were boys (36%), participated in the study. Of the students enrolled, 52 were on grade level 5th (16.7%), 84 were on grade level 6th (27%), 102 were on grade level 7th (32.8%), and 73 were on grade level 8th (23.5%). In the study, two different scales were applied:“ Music Lesson attitude scale ”and“ problem solving inventory for children”. Research, the information collected from the participants through the survey was interpreted by SPSS data analysis method, statistical analysis was analyzed by pearson moments multiplication coefficient. When the data is examined, it is seen that there is a positive and significant relationship between the positive attitudes of middle school students towards music lesson and problem solving skills. r = .374, p < .01.