Genç yaşta st segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü geçirmiş hastalarda aspirin direnci prevalansının tespiti ve karotis intima media kalınlığı ile ilişkisinindeğerlendirilmesi
Detection of aspirin resistance prevalance in young age st elevation myocardial infarction patients and evaluation of the relationship between carotid artery intima media thickness
  1. Tez No: 705585
  2. Yazar: ALİ RIZA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN YILDIRIM, DOÇ. DR. MEHMET ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Miyokard enfarktüsü (MI) günümüzde en önemli mortalite ve morbidite sebebi olmaya devam etmektedir. Son dönemlerde ise bu hastalık nadir olmayacak bir şekilde genç yaşta da görülmeye başlamıştır. Miyokard enfarktüsü geçirmiş hastaların önemli bir kısmında asetilsalisilik asit (ASA) tedavisi ömür boyu kullanılmaktadır. Fakat bu tedaviye rağmen hastaların önemli bir kısmında kardiyovasküler olaylar tekrarlamaktadır ve bu durum ASA direnci olarak tanımlanmaktadır. Karotis intima media kalınlığı (KIMK) ve karotis plaklarının ise toplum genelinde aterosklerozla ilişkisi olduğu ve kötü prognozu gösterdiği birçok çalışmada belirtilmiştir. Çalışmamızda genç yaşta ST segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü (STEMI) geçirmiş olan hastalarda ASA direncinin prevalansı ve bunun çeşitli risk faktörleri, KIMK, karotis plak varlığı ile ilişkisinin tespiti amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 45 yaş altı, ST elevasyonlu miyokard enfarktüsü geçirmiş 109 hasta dahil edildi. Düzenli ASA kullanımı mevcut olan bu hastalarda ASA duyarlılık testi yapıldı. Ayrıca bu hastalara karotis ultrasonu (USG) yapıldı ve hastalar karotis intima media kalınlığına ve plak varlığına göre yüksek riskli ve düşük riskli şekilde 2 gruba ayrıldı. Tüm bireylerden kolesterol paneli, tam kan sayımı ve inflamasyon belirteçleri için kan alındı. Bulgular: ST segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü geçirmiş genç hastalarda ASA direncini 29 (%26.6) hastada tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Aim: Nowadays, myocardial infarction continues to be the most important cause of morbidity and mortality. Recently this disease has began to seen commonly at young ages. Significant part of patients who have experienced ST- Elevation myocardial infarction (STEMI) take ASA theraphy for life-long. Despite this theraphy, cardiovascular event recurrency is seen in most of the patients and this situation is called ASA resistance. In general population, the relationship between atherosclerosis and carotid intima media thickness (CIMT) , carotid plaque and its bad prognosis have been shown in several studies. In our study, we aimed to show the prevalance of aspirin resistance and its relationship between CIMT and other risk factors in young age STEMI patients. Material and method: In our study, 109 patients who are under 45 years old and have experienced ST- Elevation myocardial infarction are included. ASA sensitivity test has been performed to those patients who use ASA regularly. Beside, carotis USG has been performed and the patients were devided into high or low risk groups according to their CIMT and carotid plaque existance. Blood samples are taken from all patients for cholesterolpanel,full blood count, markers of inflammation. Results: We identify 29(%26.6) ASA resistant patients in young age STEMI patients.