Çocuk ve gençlik temalı sosyal hizmet akademik yayınlarının etik değerlendirilmesi: Meta analiz
The ethical evaluation of social work academic publications with children and youth: Meta analysis
- Tez No: 705592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırma, çocuk ve gençlik temalı sosyal hizmet akademik yayınlarının etik ilke ve standartlara uygunluğunun incelenmesi ve araştırmacı tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Meta analiz yöntemi kullanılan bu araştırmada 737 çalışma içerisinden dahil edilme kriterlerine uyum sağlayan 192 çalışmaya yer verilmiştir. Bu çalışmalar araştırmacı tarafından yapılan kodlama yöntemi kapsamında öncelikle biçim daha sonra içerik özelliklerine göre ele alınmış ve yazarların çalışmalarını oluştururken sosyal hizmet araştırmalarında yer alan etik ilke ve standartlara uygun hareket edip etmedikleri incelenmiştir. Son olarak çalışmalar çocuk, genç ve diğer katılımcının olduğu çalışmalar olarak sınıflandırıldıktan sonra her bir örneklem grubuna özgü etki büyüklüklüleri hesaplanmıştır. Etki büyüklüklerinin hesaplanmasında ise grup farklılığı meta analiz yöntemi kullanılmış ve bu modelde standartlaştırılmış etki büyüklüğünü ortaya koyabilmek adına kadın-erkek gibi doğal gruplar oluşturulmuştur. Ayrıca etki büyüklüğünün hesaplanması için Hedges's g değeri benimsenmiş ve rastgele etki modeli tercih edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen bulgular doğrultusunda; çocuk, genç ve diğer katılımcıların yer aldığı çalışmalarda kız ve erkek katılımcılar arasında etik ilke ve standartlar bağımlı değişkeni bağlamında farkın boyutunun oldukça küçük olduğu ve cinsiyetler arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the compliance of children's and youth-themed social work academic publications with ethical principles and standards to evaluate them in accordance with the criteria determined by the researcher. 192 studies that met the inclusion criteria out of 737 studies were included in this study using the meta-analysis method. Within the scope of the coding method made by the researcher, these studies were handled primarily according to the form and then the content characteristics, and it was examined whether the authors acted in accordance with the ethical principles and standards in social work research while creating their works. Finally, after the studies were classified as studies with children, youth and other participants, effect sizes specific to each sample group were calculated. In the calculation of effect sizes, the group difference meta-analysis method was used and basic groups such as male and famale were formed in order to reveal the standardized effect size in this model. In addition, Hedges's g value was adopted to calculate the effect size and a random effect model was preferred. As a result, according to the findings; children, youth and other participants in studies that included male and famale participants between the dependent variable in the context of ethical principles and standards on the size of the difference is quite small and was not significantly different between the genders were observed.