İntravitreal silikon yağı tamponadının aköz hümörün elektrolit nitrik oksit seviyesi ve total oksidan ve antioksidan durumu üzerindeki etkisi
- Tez No: 705601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN TOKLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: İntravitreal silikon yağı tamponadının aköz hümörün elektrolit, nitrit oksit (NO) seviyesi ve total oksidan durumu (TOD) ve antioksidan durumu (TAD) üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmada yaş ortalaması 62.56±11,9 olan 56 hastanın 56 psödofakik gözü incelendi. Hastaların aköz hümör örnekleri toplanarak elektrolit, NO düzeyleri, TAD, TOD ve OSİ değerleri hesaplandı. Hastalar intravitreal silikon yağı tamponadı olan 29 (Grup 1), retina dekomanı olan 12 (Grup 2), epiretinal membran, maküler hol cerrahisi veya göz içi lens repozisyonu yapılan 16 hasta (Grup 3) olarak sınıflandırıldı. Bulgular: Grup 1 ve 2'de aköz hümör Na+ seviyesi Grup 3'den yüksekti (p=0.02). Grup 2'de Cl- seviyesi Grup 3'den yüksekti (p=0.031). NO düzeyi sırasıyla Grup 1, Grup 3 ve Grup 2 olmak üzere artıyordu (p=0.007). Grup 1'deki TAD ve TOD değerleri Grup 3'ten düşüktü (p değerleri sırasıyla 0.021 ve 0.004). Gruplar arasında OSİ düzeyinde anlamlı bir farklılık görülmedi. Grup 2'de ise TAD ve TOD'da kontrol grubuna göre anlamlı bir farklılık izlenmedi. Silikonun göz içinde kalma süresinin postoperatif EİDGK (logMAR) ile orta derecede pozitif korelasyonu, TOD ve OSİ ile sırasıyla orta ve zayıf düzeyde negatif korelasyonu vardı. Silikon yağı emülsifiye olan hastalarda GİB ve NO düzeyi emülsifiye olmayanlara göre daha yüksek bulundu (p değerleri 0.019 ve 0.027). Sonuç: İntravitreal silikon yağı tamponadı olan hastaların aköz hümör Na+ seviyesi artmakta, TAD ve TOD değerleri azalmaktadır. OSİ düzeyinde ise herhangi bir farkılık saptanmamıştır. NO seviyesi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olmasa da düşük bulunmuştur. Bu değerlerdeki değişiklikler silikon yağına bağlı oluşan katarakt, sekonder glokom, retinal toksisite gibi komplikasyonların patogenezini açıklamakta yardımcı olabilir. Retina dekolmanı olan hastalarda aköz hümör Na+ ve Cl- seviyesi yüksek bulunmuştur. Bu durum RD'nin patogenezinde rol oynayan RPE'deki iyon kanallarının fonksiyonu ile ilişkili olabilir. Bu konuda yapılacak daha ileri biyokimyasal ve histopatolojik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To study the effect of intravitreal silicone oil tamponade on electrolyte, nitric oxide (NO) level, total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS) of aqueous humor. Material and Method: In this prospective study 56 eyes of 56 patients whose mean age was 62,56±11,9 were analyzed. Aqueous humor samples were obtained and electrolyte, NO levels, TAS, TOS and OSİ values were measured. Patients were grouped as intravitreal silicone oil tamponade (Group 1), retinal detachment (Group 2), epiretinal, macular hole, and IOL reposition surgery (Group 3). Results: Na+ levels of Group 1 and 2 were higher than Group 3 (p=0,02).Cl- level of Group 2 was higher than Group 3 (p=0,031). NO level was increasing in Group 1, Group 3 and Group 2 respectively (p=0,007). The TAS, and TOS in Group 1 were lower than Group 3 (p values were 0,021, and 0,004 respectively). No siginificant difference was seen in OSI between the groups. There was no statistically significant difference between Group 2 and Group 3 for the TAS and TOS values. The duration of silicone oil tamponade and postoperative BCVA (logMAR) had moderate positive correlation. The duration of silicone oil tamponade had moderate negative correlation and weak negative correlation with TOS and OSI respectively. The IOP and NO levels of patients who had emulsified silicone oil were higher than who had nonemulsified silicone oil (p values were 0,019, and 0,027). Conclusion: Elevated Na+ level and decreased TAS and TOS values were found in the aqueous humor of patients with intravitreal silicon oil tamponade. There was no significant difference in the OSI level. Decreased NO level was found in patients with silicon oil tamponade compared to control group despite no statistical significant difference. Changes of these levels can help us to understand pathogenesis of complications related to silicon oil such as cataract, secondary glaucoma, and retinal toxicity. Elevated Na+ and Cl- levels were detected in the aqueous humor of patients with retinal detachment. This can be related to the function of ion channels which play role in pathogenesis of RD. Further biochemical and histopathological studies are needed about this subject.