Vitreoretinal cerrahi sonrası farklı intravitreal tamponad kullanılan gözlerde lens saydamlığındaki değişikliklerin scheimpflug lens dansitometri ile değerlendirilmesi
Evaluation of changes in lens transparency in eyes used with different intravitreal tamponad after vitreoretinal surgery
  1. Tez No: 526033
  2. Yazar: KÜBRA ÖZDEMİR YALÇINSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZDAMAR EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Vitreoretinal cerrahi sonrası farklı intravitreal tamponad kullanılan gözlerde cerrahi sonrası lens saydamlığının Scheimpflug lens dansitometri ile değerlendirilmesi, uygulanan farklı intravitreal tamponadların lens dansitesine etkisinin belirlenmesi ve sonuçların cerrahi geçirmemiş gözler ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Prospektif, karşılaştırmalı klinik çalışmamıza retina kliniğimizde takipli 33'ü regmatojen retina dekolmanı, 11'i diyabetik retinopati dışı çeşitli nedenlere bağlı vitre içi hemoraji, 18'i epiretinal membran, 20'si maküler hole tanıları nedeniyle vitreoretinal cerrahi planlanan ve her iki gözde fakik kristalin lense sahip olan 82 hastanın 82 gözü ile kontrol grubu olarak kabul edilen aynı hastaların işlem görmeyen sağlıklı diğer 82 gözü olmak üzere toplamda 164 göz çalışamaya dahil edilmiştir. İntravitreal tamponad kullanılmayan (Serum grubu) ve üç farklı intravitreal tamponad [perfloropropan (C3F8), sülfür hekzaflorid (SF6) ve Silikon yağı] uygulanan gruplar çalışma grupları olarak kabul edildi. Hastaların lens dansitometri ölçümleri Pentacam HR cihazında Scheimpflug kamera ile gerçekleştirildi. Tüm muayene ve ölçümler ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrası 2. haftada, 1. ayda ve 3. ayda tekrarlandı. Bulgular: Vitreoretinal cerrahi uygulanan 82 gözün 25'ine (%30.5), %14 C3F8 intravitreal gaz tamponad, 19'una (% 23.2), %20 SF6 gaz tamponad, 16'sına (%19.5) silikon yağ (1000 cSt veya 5000 cSt) tamponad uygulandı ve geriye kalan 22 (%26.8) göze tamponad uygulanmadı. Çalışma grupları arasında yaş ve cinsiyet bakımından istatistiksel düzeyde anlamlı farklılık izlenmedi (P > 0.05). Lens dansitometri değerleri postoperatif izlemde preoperatif değerler ile karşılaştırıldı. C3F8 grubunda; Zon 1, Zon 2 ve Zon 3'de ortalama lens dansitesi ile average lens dansitesinde (ALD) postoperatif 3. ayda istatistiksel olarak anlamlı artış izlendi (P < 0.05). Serum grubunda; postoperatif 3. ayda Zon 1, Zon 2, ALD ve maximum (max) lens dansite değerlerinde anlamlı artış izlenirken (P < 0.05), Zon 3'te anlamlı bir değişiklik saptanmadı (P > 0.05). Silikon grubunda; Zon 1, Zon 2 ve ALD değerlerinde postoperatif 1. ve 3. ayda anlamlı olarak artış tespit edilirken (P < 0.05), Zon 3 ve max lens dansitesinde anlamlı bir artış saptanmadı (P > 0.05). SF6 grubunda; Zon 1, Zon 2, Zon 3 ve ALD değerlerinde postoperatif 2. haftada, 1. ayda ve 3. ayda istatiksel olarak anlamlı artış izlenirken (P < 0.05), max lens dansitesi postoperatif 3. ayda anlamlı olarak yüksekti(P < 0.05). Çalışma grupları arasında; hem operasyon öncesinde, hem de operasyon sonrası 2. haftada, 1. ayda ve 3. aydaki tüm zonlarda lens dansitometri değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Çalışma grupları kontrol grupları ile karşılaştırıldığında; C3F8 grubunda, postoperatif 1. ayda ve 3. ayda Zon 1, Zon 2, Zon 3 ve ALD değerleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (P < 0.05). Serum grubunda; postoperatif 3. ayda ALD'de kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış tespit edildi (P < 0.05). Silikon grubunda; Zon 1, Zon 2 ve ALD değerleri kontrol grubuna göre postoperatif 1. ve 3. ayda, Zon 3 değeri ise postoperatif 3. ayda anlamlı olarak yüksek bulundu(P < 0.05). SF6 grubunda; postoperatif 1. ayda ve 3. ayda Zon 1, Zon 2, Zon 3 ve ALD değerleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti(P < 0.05). Sonuç: Vitrektomi sonrası tamponad kullanımının postoperatif erken dönemden itibaren lens dansitesinde artışı hızlandırdığı, ancak farklı tamponadlar arasında anlamlı fark olmadığı kantitatif bir yöntemle gösterilmiştir. Tüm gruplarda lens dansitesinde artış izlenmesi hem metabolik aktivitesi hemde bir bariyer görevi olan vitreus rolünün önemini göstermektedir. Gelecekte vitreus cerrahi yöntemlerinin ve vitreus yerine geçebilecek yeni hidrojellerin geliştirilmesi ile lens hasarının engellenebilmesi ve katarakt gelişiminin önlenmesi mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the lens transparency after vitreoretinal surgery with Scheimpflug lens densitometry in eyes with different intravitreal tamponade and to determine the effect of different intravitreal tamponades on lens density and to compare the results with non-surgical eyes. Materials and Methods: In our prospective, comparative clinical study, 33 patients with retinal detachment, 11 patients with vitreous hemorrhage due to various causes other than diabetic retinopathy, 18 patients with epiretinal membrane and 20 patients with macular hole, totally 82 eyes of 82 patients who scheduled to undergo vitreoretinal surgery with phakic crystalline lens in both eyes were included in the study. 82 untreated fellow eyes of the same patients were included as the control group. The study groups consisted of a group without intravitreal tamponade (serum group) and three groups with different intravitreal tamponades [perfluoropropane (C3F8), sulphur hexafluoride (SF6) and silicone oil]. Lens densitometry measurements of the patients were performed with a Scheimpflug camera of Pentacam HR device. All examinations and measurements were repeated preoperatively and 2 weeks,1 and 3 months after the surgery. Results: 14% C3F8 intravitreal gas tamponade was used in 25 eyes (30.5%), 20% SF6 gas tamponade was used in 19 eyes (23.2%), silicone oil (1000 CST or 5000 CST) was used in 16 eyes (19.5%) and no tamponade was applied to the remaining 22 (26.8%) eyes. No statistically significant difference was found between the study groups in terms of age and gender (P> 0.05). Postoperative lens densitometry values were compared with preoperative values. In C3F8 group; there was a statistically significant increase in mean lens density and average lens density (ALD) measurements in zone 1, zone 2 and zone 3, at postoperative 3rd month (P 0.05). In silicone group; ALD, zone 1, zone 2 lens density values were significantly increased in the postoperative 1st and 3rd month (P 0.05).