EGF'nin dental implant materyali üzerindeki kesi yarası iyileşmesine etkisi
Effect of EGF on the healing of incision wound on the dental implant material
- Tez No: 70561
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE GÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
45 VII. ÖZET Oral Implantoloji son yıllarda önemli bir uygulama alanına sahiptir. Değişik bilim alanlarının birbirine desteği ile bu konudaki bir çok soru da çözüme kavuşmaktadır. implant materyali olarak saf titanyum (Ti) un kullanılması oral Implantoloji uygulamalarında başarı oranını oldukça yükseltmiştir. Titanyum biyolojik uyumu nedeniyle sadece diş hekimliğinde değil tıbbi tedavilerde vücudun birçok yerinde de yıllarca kullanılmaktadır. Epidermal büyüme faktörü (EGF), epidermisin gelişimini hızlandırır. Bu nedenle de yara tamirinde iyileştirmeyi hızlandırdığına dair yapılmış pek çok araştırma vardır. EGF'nin yara tamirinde iyileştirmeyi hızlandırması yönündeki çalışmalar ışığında yumuşak dokuda keşi yara iyileşmesini yara hidroksiprolin düzeyi, yara gerim direnci düzeyi ve mikroskopik incelemelerle araştırdık. Bunun için denekler üç gruba ayrılarak çalışıldı. Bunlar keşi yarasında Ti, Tİ+PEG (polietilen glikol) ve Ti+PEG+EGF'lu gruplardır. 4 günlük uygulama sonunda titanyumlu grupla, Tİ+PEG'li grup arasında istatiksel açıdan yara gerim direnci ve hidroksiprolin düzeylerinde anlamlı fark tesbit edilemedi. Ancak titanyum ve Tİ+PEG'ii grup ile Tİ+PEG+EGF'li grup arasında artış tarzında anlamlı fark tesbit edilmiştir. Deneklerde gruplar arası ağırlıklarında deney gruplarına bağlı anlamlı fark tesbit edilemedi. Histolojik incelemede ise epitel açısından farklılık vardır. Tİ+PEG'ii grupta tek katlı epitel oluşumu vardır fakat Ti+PEG+EGF'li grupta yara iyileşmesi epltelin çok katlı ve düzgünlüğü açısından dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
46 VIII. S U M M A R Y Recently, oral impiantoiogy has met a considerable application fieid. Most of the problems are being solved by way of different science disciplines ailtogether. Using pure titanium (Ti) as the implant material has increased the achivement rate considerably. Because of the biological adaptation, titanium is being used instead most of the body parts for several years. it is well known that Epidermal Growth Factor (EGF) accelerates the epidermal growth. Because of this reason, there are quite a lot publications regarding that EGF accelerates wound healing. In this content, we investigated the wound healing of soft tissue by hydroxyproline levels, wound tensile strength, and microscopy. We divided the experimental animais into three groups as Ti, titanyum+PEG (polyethylene glycol), and TI + PEG* EGF. After 4-day treatment, we could not find any significant difference between Ti group and Ti+PEG group in hydroxyproline content and in wound tensile strength value. However, we found significant difference between Ti group and Tİ-+-PEG+EGF group in hydroxyproline content and in wound tear strength value. We could not find any significant difference between groups in body weight. Microscopic evaluation also has revealed difference between groups. While it was observed monolayer epithelium in Ti+PEG group, it is noteworty that epithelium Is smooth and multilayer in Ti+PEG+EGF group.