Hipotiroidili ve hipertiroidili kişilerde eritrosit, hemoglobin, kan demir ve demir ve ferritin parametrelerinin araştırılması
Evaluation of erythrocyte, hemoglobin, serum ıron and serum ferritin levels in patients with hypo-and hyperthyroidisim
- Tez No: 70560
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Araştırmamız normal denekler ile hipotiroidili ve hipertiroidifi ferde hemoglobin, eritrosit sayısı, serum demiri, total demir bağlama kapasitesi ve ferritin değerleri arasında bir fark olup olmadığım incelemek ve bunun anemi açısından önemini vurgulamak amacıyla planlandı. Araştırma, 20-50 yaşlan arasında hiç tedavi görmemiş 13 hipotiroidili, 32 hipertiroidili hastada ve sağlıklı 54 kişide yapıldı. Bulgularımıza göre hemoglobin değerlerinde her üç grupta anlamlı bir farklılık görülmedi (f=0.66, p=0.5219). Eritrosit sayısı hipertiroidili hasta grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu (f=9.52, p=0.002). Serum demiri sonuçlan her üç grupta anlamlı bir farklılık göstermedi (f=3.08, p=0.051). Total demir bağlama kapasitesi açısından sonuçlar değerlendirildiğinde ise her üç grup arasında anlamlı bir farklılık olmadığı gözlendi (f=0.99, p^0.374). Ferritin değerlerimizde de her üç grup arasında anlamlı bir farklılık gözlenmedi (f=1.78, p=0.175). Sonuçlarımız hipotiroidili ve hipertiroidili hasta gruplarımızın anemik olmadığım gösterdi. Hipertiroidili hasta grubumuzdaki eritrosit sayısının anlamlı farklılığı hipermetabolizma ile eritropoezin artışına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The aim of our study was to determine wheter there is any difference between normals, hypo- and hyperthyroid subjects in hemoglobin, erythrocyte number, serum iron, total iron binding capacity and ferritin levels and its importance in anemia. Our study cohort nontreated 13 hypothyroid and 32 hyperthyroid patients and 54 healty subjects. The ages of all subjects are between 20-50 years. According to our findings the hemoglobin levels did show any difference between three groups (f=0.66, p=0.5129). Erythrocyte number of hyperthyroid patients is significantly higher than control and hypothyroid group (f=9.52, p=0.002). Serum iron, total iron binding capasity and ferritin levels were found not different between three groups (f=3.08, p=0.051; f=0.99, p=0.374; and f-1.78, p=0.175, respectively). Our results showed that hypo- and hyperthyroid groups are not anemic. The significantly high erythrocyte number in hyperthyroid group is a result of hypermetabolism and increased erythropoesis in this group.