Göç ve çokkültürlülük ilişkisi: Şişli ilçesi örneği
The relationship between migration and multiculturalism: The case of Şişli
  1. Tez No: 705618
  2. Yazar: YUSUF CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZULLAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışması 2020 yılının Nisan ve Temmuz ayları arasında İstanbul ilinin Şişli ilçesinde Kurtuluş semti, İzzetpaşa Mahallesi ve Nişantaşı semtlerinde ikamet etmekte olan katılımcıların, ilçede meskûn yabancılar hakkındaki görüşleri aracılığıyla, göç ve çokkültürlülük kavramlarına karşı olan yaklaşımlarını incelemek üzere hazırlanmıştır. Farklı sosyal, kültürel ve demografik değerlere sahip olan bu bölgelerde toplam 30 kişi ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Yabancılar hakkında olumlu ve olumsuz düşünen katılımcılar bu düşüncelerini çeşitli sebeplere dayandırmaktadır. Çalışmanın bulgularına baktığımızda göçmenlere ve çokkültürlük olgusuna karşı olumlu düşünen katılımcıların söylemlerinde insani sebeplerle empati kurmak, esasen göçmenlere karşı olmayıp kontrollü alımı savunmak ve hem kendi bireysel tecrübelerinden hem de ailelerinin göçmenlik serüvenlerinden hareketle geliştirdikleri hoşgörü gibi öğeler görülmüştür. Olumsuz düşünen katılımcıların söylemlerinde ise 'Arap karşıtlığı' olarak da nitelendirilebilecek olan Arap halkına karşı duyulan antipatik duygular', 'salt ideolojik karşıtlık (oy verilen partinin ilgili politikalarından farklı bir pozisyonda düşünememek)', 'ekonomik kriz, işsizlik ve kayıt dışı istihdam gibi ekonomi temelli problemler', 'siyasi iktidarın ilgili politikalarını eleştirir pozisyonda bulunmak suretiyle bu politikaların kat'i surette değiştirilmesi gerektiği düşüncesi', 'ülke içinde yabancılara karşı denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi gerektiği düşüncesi' ve son olarak 'kültürel farklılıklara dayalı ön yargılar' şeklinde sıralanabilecek olan öğeler görülmüştür. Bu tezin temel argümanı ise, katılımcıların göçmenlere ve çokkültürlülüğe yönelik olumlu söylemlerinde kendi bireysel tecrübeleri ya da empati kurma durumlarının, olumsuz söylemlerinde ise Arap karşıtlığı, ideolojik karşıtlık ve ekonomi temelli gerekçelerin önplana çıktığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on a field research conducted in Şişli district of Istanbul between April and July of 2020 to examine the attitudes of local residents of Kurtuluş, İzzetpaşa and Nişantaşı neighborhoods towards the concepts of migration and multiculturalism through an analysis of their discourse towards foreigners residing in these neighborhoods. 30 face-to-face interviews were held in these areas which have different social, cultural and demographic values. Participants who think positively and negatively about foreigners base their thoughts on various reasons. When we look at the discourses of the participants who think positively about immigrants and multiculturalism, we see emphaty for humanitarian reasons, not being essentially against migrants but preferring controlled and conditional admission to the country, and tolerance towards migrants due to their personal experiences and their parents migrant background. In the discourses of the participants who think negatively, we have seen antipathic feelings towards the Arab people, which can also be described as 'anti-Arabism', 'purely ideological opposition' (thinking in accordance with the negative policies of the party they vote for), 'problems related to economy such as economic crisis, unemployment and unregistered employment', 'criticizing the relevant policies of the political power and the idea that these policies must change, 'the thought that the control mechanisms should be strengthened against foreigners, and finally 'prejudices based on cultural differences'. The main argument of this thesis is that in the positive statements of the participants towards immigrants and multiculturalism, their individual experiences or their ability to emphatize stand out, while in their negative statements, anti-Arabism, ideological opposition and economy based reasons stand out.