Medeni usul hukukunda bilirkişinin hukuki sorumluluğu
Legal liability of expert in civil procedure law
  1. Tez No: 705624
  2. Yazar: ONUR TABAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN KAVASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Özel ve teknik bilgisi ile hâkime yardımcı olarak hükmün oluşumunda rol alan bilirkişinin gerçeğe aykırı rapordan kaynaklanan hukuki sorumluluğu, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 285-287. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Ayrıca Bilirkişilik Yönetmeliği başta olmak üzere çeşitli düzenlemelerde bilirkişinin gerçeğe aykırı rapordan kaynaklı hukuki sorumluluğuna yer verilmiştir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve Bilirkişilik Yönetmeliği'ne göre bilirkişinin gerçeğe aykırı raporundan kaynaklanan tazminat davası Devlet aleyhine açılır. Devlet, ödediği tazminatı bilirkişiden rücu etmekle yükümlüdür. Hukuki sorumluluğun türü ve esasının tespit edilmesi için bilirkişinin hukuki statüsünün belirlenmesi gerekir. Dört bölümden oluşan bu tezin ilk bölümünde bilirkişiliğe ilişkin temel kavramlara, bilirkişinin hukuki statüsüne ilişkin tartışmalara, bilirkişinin hukuki sorumluluğuna duyulan ihtiyaca ve hukuki sorumluluğu düzenleyen normlara yer verilmiştir. İkinci bölümde bilirkişinin hukuki sorumluluğunun türü ve esası ile hukuki sorumluluğun şartları incelenmiş, üçüncü bölümde devlet aleyhine açılan tazminat davası ele alınmıştır. Son bölüm olan dördüncü bölümde, devletin sorumlu bilirkişiye rücu konusu değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, esas olarak bilirkişinin gerçeğe aykırı rapordan kaynaklanan hukuki sorumluluğu incelenmiş ancak yeri geldikçe bilirkişinin gerçeğe aykırı rapor dışındaki fillerinden kaynaklanan hukuki sorumluluğuna da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The legal liability of expert who played a role in the formation of the judgment by assisting the judge with his special and technical knowledge, arising from the contrary to reality report is subject to Article 285-287 of the Code of Civil Procedure. In addition, in various regulations, especially the“Expert Regulation”, the experts legal liability arising from the report that is contrary to reality is included. According to the Code of Civil Procedure and the Expert Regulation, a lawsuit is filed against the state for compensation arising from the contrary to reality report of the expert. The state obligated to recourse from the expert the compensation it has paid. In order to determine the type and merits of legal liability, it is necessary to determine the legal status of the expert. In the first part of this thesis, which consists of four parts, the basic concepts of expert, discussions about the legal status of the expert, the need for the legal liability of the expert and the norms regulating the legal liability are included. In the second part, the type and basis of the legal liability of the expert and the conditions of the legal liability are examined. In the third part, the compensation case against the state is discussed. In the fourth chapter, which is the last chapter, the issue of recourse by the state to the responsible expert has been considered. In our study, the legal liability of the expert arising from a contrary to reality report is examined mainly, but experts legal liability from other acts is also mentioned as it came into place.