Ameliyat sonrası vücut sıcaklığının sürdürülmesinde hava üflemeli battaniyelerin etkinliğinin belirlenmesi
Determinaton of efficacy of air blown blankets in maintaining postoperative body temparature
  1. Tez No: 705641
  2. Yazar: AYŞE GÖKCE IŞIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜ YILDIZ FINDIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma ameliyat sonrası vücut sıcaklığının sürdürülmesinde hava üflemeli battaniyelerin etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma 3 Nisan 2019 – 10 Eylül 2020 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin Göğüs Cerrahisi Servisi'nde, 67 hastanın (33 deney, 34 kontrol grubu) katılımı ile randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Bireysel, kurumsal ve etik kurul izinleri alındı. Veri toplama aracı olarak“Hasta Tanım Formu”,“Hasta İzlem Formu”,“Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği”ve“Perianestezi Konfor Ölçeği”kullanıldı. Deney grubundaki hastalara hava üflemeli battaniye, kontrol grubundaki hastalara %100 pamuklu battaniye kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Ki-Kare, Wilcoxon Signed Ranks, Mann Whitney U ve Bağımsız Örneklem t testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the efficiency of forced-air warming blankets in maintaining the postoperative body temperature. The research was carried out as a randomized controlled experimental study with the participation of 67 patients (33 in the experimental group, 34 in the control group) in the Thoracic Surgery Clinic of a university hospital between April 3, 2019 and September 10, 2020. Individual, institutional and ethics committee approvals were obtained. As the data collection tools, the“Patient Descriptive Form,”“Patient Follow-up Form,”“Satisfaction with Nursing Care Scale,”and“Perianesthesia Comfort Scale”were used. Forced-air warming blankets were used for the patients in the experimental group, whereas 100% cotton blankets were used for the patients in the control group. Descriptive statistical methods, chi-square, Wilcoxon signed-rank, Mann-Whitney U, and independent samples t-tests were used in the evaluation of the data.