Çilek fidelerinde toprak kökenli hastalık etmenlerine karşı bazı antagonist mikroorganizmaların etkinliklerinin belirlenmesi
Determination of effects on some antagonist microorganism against of soil borne pathogens in strawberry seedlings
  1. Tez No: 705642
  2. Yazar: DENİZ BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA DİNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma; çilek fidelerinde patojen olan bazı toprak kökenli hastalık etmenlerine karşı (Macrophomina phaseolina, Fusarium oxysporum, Fusarium oxysporum f.sp.fragariae ) bazı Trichoderma ve Bacillus türlerinin in vitro ve in vivo'da antagonistik etkinliklerinin belirlenmesi amacıyla ele alınmıştır. İn vitro çalışmalarında Trichoderma ve Bacillus türlerinin antagonistik etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla ikili kültür testi yapılmıştır. İn vivo çalışmaları ise Trichoderma ve Bacillus türlerinin tek ve kombinasyon uygulamalarının Fusarium oxysporum, Fusarium oxysporum f.sp. fragariae ve Macrophomina phaseolina'ya karşı antagonistik etkinlikleri ve çilek fidelerinde bitki gelişimi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla saksı koşullarında yürütülmüştür. İkili kültür testlerinde Trichoderma ve Bacillus izolatları Fusarium türleri ve Macrophomina phaseolina'nın miseliyal gelişimlerini farklı oranlarda engelleyerek patojenlere karşı antagonistik etkinlik göstermiştir. Saksı koşullarında ise biyolojik mücadele etmenlerinin tek ve kombinasyon uygulamalarının toprak kökenli patojenlerin hastalık şiddetini azaltarak, bitki gelişim parametrelerinde artışa neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to determine the antagonistic activities of some Trichoderma and Bacillus strains in vitro and in vivo against some soil-borne disease pathogens (Fusarium oxysporum, Fusarium oxysporum f.sp.fragariae, Macrophomina phaseolina) in strawberry seedlings. Dual culture test was performed to evaluate the antagonistic activity of Trichoderma and Bacillus species. It was aimed to determine the antagonistic activities against Fusarium spp. and Macrophomina phaseolina and on plant growth parameters the effects of the combination applications of Trichoderma and Bacillus species single and combined in strawberry seedlings in potted trials. In dual culture experiments, Trichoderma and Bacillus isolates showed antagonistic activity against pathogens by inhibiting mycelial growth of Fusarium species and Macrophomina phaseolina at different rates. In pot experiments showed that single or combined use of biocontrol agents decreased the severity of soil borne pathogens, and caused increase of plant growth parameters.