Yerinde yaşlanma olgusunu etkileyen faktörler: Ankara Mülkiyeliler Birliği örneği
Factors affecting phenomenon of aging in place: Example of Ankara Mulkiye Alumni Association
- Tez No: 705643
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Kavramsal olgular, insanların basit bir gözlemiyle günlük yaşamdabirçok düzeyde meydana gelen anlamsal bir süreçtir. Pratik bir araştırmanın tanımlanmasını takip etmek ve daha sonra diğer araştırmalarla karşılaştırmak, araştırmanın; örneklemini, metodolojisini, bulgularını ve ilerlemesini açıklamaktır.Çoğumuzun anlamakta güçlük çektiği kabul edilebilir sınırlar içinde işleyen yaşlanma; sadece yaşlı nüfusu değil, herkesi etkileyen bir olgudur. Yaşlanmanın gerçekte neden önemli olduğuna ilişkin fikirlerimiz ancak keşfedilmesi gereken bir fırsatı da temsil edebilmektedir.Yaş almakta olan bireylerde can sıkıcı gerçekleri felsefi olarak kabul etme, hoş ögeleri yaşlanma imgeleri ile ilişkilendirme;yaşamın anlamı ve nasıl iyi bir insan olunacağı hakkındakibilgeliktir. Aktif yaşlanma, yaşam beklentilerindeki istikrarlı artış veçevrenin belirgin özelliklerindeki anlam duygusunda; hem bireyler hem de gruplar için geçerlidir. Toplumdaki tüm ayrışmalar arasında, yaşa dayalı olanların en az tarihsel değişime tabi olması ilekuşaklararası dayanışmanın varlığının gerçeklik olduğu öne sürülebilir. Bireysel yer deneyiminin katmanlı olduğu zaman ve mekândaki kişisel biyografi,sosyal rol ile gelişebilir. Yerinde yaşlanma, kim olduğumuza anlam verdiğimiz; bireysel ve kolektif kimliği oluşturan, sosyal bağlamlardaki faaliyet katılımıdır. Yerinde yaşlanma, yaş almakta olan bireylerin süreklilik içindedünyanın nihai bir gerçekliğine veyapsikolojik faydalarına ilişkinnesnel özelliklerini ifade etmektedir. Yerinde yaşlanma, belirli bir düzeyde bağımsızlıkla yaş alınırken ufuk açıcı aktivitelere katılım ve sosyal katılım gibi yaşam tarzlarıile ilgilidir. Tezimizde, yerinde yaşlanma olgusu; sosyal etkileşim seviyeleri, çevresel faktörler, mekân algısı ve yaş almakta olan bireylerin anlam dünyalarından hareketle Ankara Mülkiyeliler Birliği'nde incelenecek ve değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Conceptual phenomena occur at many levels with a simple observation of people through a semantic process in daily life.To explain the sample, methodology and findings of the progress of the research; It is to follow the definition of a practical research and compare it with other research.Aging, which affects not only the elderly population but everyone within acceptable limits, is a working phenomenon that most of us have difficulty understanding.It is about why aging is important in reality that needs to be discovered in our ideas but the opportunity to be represented.Wisdom about the meaning of life and how to be a good person; It is the philosophical acceptance of annoying facts by individuals who are getting older and associating the images of aging with pleasant elements.Validity in active aging is for both individuals and groups; steady increase in sense of meaning and life expectancy in the salient features of the environment.Of all the divisions in society, the least historical change based on age is the assertion of the existence of intergenerational solidarity.Personal biography in time and space where individual place experience is layered can develop with social role.Aging in place is activity participation in social contexts where we make sense of who we are, and that constitutes individual and collective identity.Aging in place refers to the objective characteristics of individuals who are getting older regarding an ultimate reality of the world or psychological benefits in a continuum.Aging in place is related to a certain level of independence in lifestyles as it ages through stimulating activities and social participation.In our thesis, the phenomenon of aging in place; social interaction levels, environmental factors, space perception andsemantic worlds of individuals who are getting older will be examined and evaluated in the Ankara Mulkiye Alumni Association.