Nutuk'ta birleşik fiiller
Compound verbs in Nutuk
- Tez No: 705666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN GÜLLÜDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
İlk baskısı Arap harfleriyle 1927'de iki cilt olarak yapılan Nutuk, Türk edebiyatının önemli eserleri arasındadır. 1934'te Latin harfleriyle Devlet Matbaasında basılan bu eser üzerine birçok gramer ve şekil bilgisi çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada Nutuk'ta yer alan birleşik fiiller tespit edilmiş, anlam, köken, zaman ve şahıs ekleri bakımından incelenmiştir. Çalışma sonucunda birleşik fiillerde köken bakımından Arapça ve Farsçanın etkisinin görüldüğü; eserde anlam olarak olumlu, zaman bakımından geçmiş zaman anlatımının yapıldığı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuna tespit edilen birleşik fiillerin kökenini ve anlamını içeren bir de sözlük eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Speech, which was first published in two volumes in 1927 with Arabic letters, is among the important works of Turkish literature. Many grammar and morphology studies were carried out on this work, which was published in the State Printing House in 1934 with Latin letters. In this study, the compound verbs in Nutuk were determined and examined in terms of meaning, origin, tense and person suffixes. As a result of the study, it is seen that the influence of Arabic and Persian in terms of origin in compound verbs; It has been determined that the work is positive in terms of meaning and past tense in terms of time. A dictionary containing the origin and meaning of the compound verbs has been added at the end of the study.