Dişi ve erkek Spraque-Dawley sıçanlarda pençe tercihi ve vücut ağırlığı ile beyin anotomik parametreleri arasındaki ilişkiler
Correlation of paw preference between female and male Spraque-Dawley rat and of their body weight and brain anatomic parameters
  1. Tez No: 70567
  2. Yazar: SADRETTİN PENÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNER TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada erkek ve dişi spraque-dawley sıçanlarda pençe tercihi ve pençe tercihi ile hemisfer ağırlıkları; vücut ağırlıkları ile hemisfer ağırlıkları arasındaki ilişkiler incelendi. Pençe asimetrisi tüpten besin alma testi yapılarak saptandı. Sıçanın vücut ağırlıkları ve her iki hemisfer ağırlıkları hassas elektronik terazide tartıldı. Toplam sıçanlarda, erkek sıçanlarda ve dişi sıçanlarda sağlakların oranı solak ve ambideksterlerden yüksek bulundu. Bu haliyle sıçanların sağiak bir topluluk oluşturdukları anlaşıldı. Sıçanlardaki sağlaklık oranı insanlardakine yakın bulundu. Erkek ve dişi sıçanların kendi aralarında pençe tercihleri arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Sıçanlarda vücut ağırlıkları ile sağ ve sol hemisferler ve toplam beyin ağırlığı arasında da ilişkilerin olduğu anlaşıldı. Toplam örneklerde, erkek, dişi, sağlak erkek, solak erkek, sağlak dişi ve ambidekster erkek sıçanlarda vücut ağırlıkları ile sağ ve sol beyin hemisferleri ve toplam beyin ağırlığı arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Bunlar arasında lineer bir korelasyon vardı. Ancak solak ve ambidekster dişilerde benzer bir ilişki bulunamadı. Yaptığımız sağ ve sol beyin hemisfer ölçümlerinde; sol hemisfer ağırlığı, toplam sıçanlar, erkek, dişi, sağlak erkek, sağlak dişi, solak erkek, ambidekster erkek ve ambidekster dişi sıçanlarda sağ hemisferden daha ağır olduğu anlaşıldı. Ancak, solak dişi sıçanlarda her iki hemisfer ağırlıkları eşit bulundu. Aynı şekilde sıçanlarda pençe tercihi ile beyin hemisferinin ağırlıkları arasındaki ilişkiler de araştırıldı. Ambidekster erkek sıçanlarda sağ pençe, sol pençe, her iki pençe farkı ile sağ beyin, sol beyin ve toplam beyin hemisferleri arasında ters lineer bir korelasyon mevcutken; diğer gruplarda böyle bir ilişki tespit edilmedi. Sonuç olarak dişi ve erkek spraque-dawley sıçanlarda vücut ağırlığı, pençe tercihi ve beyinin anatomik parametreleri tespit edildi ve bunlar arasındaki ilişkiler gösterildi.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In the present study, paw preference in male and female spraque- dawiey rats, the correlation between paw preference and hemispheric weight, and the correlation between body weight and hemispheric weight were investigated. Paw asymmetry was determined by the application of the“food obtaining from the tube test”. The bodies and both of the hemispheres of the rats were weighed on a sensitive electronic scale. The number of the right-pawed rats was found to be more than that of the left-pawed and the ambidextrous ones. On the basis of these results, it was concluded that these rats formed a right-pawed community. The rate of right- pawedness in rats was found close to the rate of right-handedness in human beings. The relation between paw preference within the male and female rats was found to be statistically significant. It was also determined that there were relationships between body weights and right, left, and total brain hemispheres in the rats. The relationships between body weight and right brain hemisphere, between left brain hemisphere and total brain hemispheres were found statistically significant. In total, male, female, right-pawed male, left-pawed male, right- pawed female, and ambidextrous male rats included in the experiment. There were linear correlations between them. But no correlation was found between left-pawed females and ambidextrous females. The results obtained from right and left brain hemispheres showed that the left hemisphere was heavier than the right hemisphere in total, males, females, right-pawed males, right-pawed females, left-pawed males, ambidextrous males and ambidextrous females. However, the weight of both hemispheres in left-pawed female rats was found to be equal. The correlation between paw preference and hemispheric weight was also investigated in the rats. A reverse linear correlation was found between the difference of right, left, both paws and right brain, left brain, both brain hemispheres in ambidextrous male rats, whereas the same correlation was not determined in the other groups.V Consequently, body weight, paw preference, and anatomic brain parameters were determined in spraque-dawley female and male rats, and the relationships between them were detected.