Renal iskemi reperfüzyon hasarına karşı protokatekuik asit'in ekstrasellüler matriks bütünlüğü ve ilişkili sinyal ileti yolakları üzerine olası koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of possible protective effect of protocatechuic acid on extracellular matrix integrity and associated signaling pathways against renal ischemia reperfusion injury
- Tez No: 540220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan böbrek iskemi/reperfüzyon (İ/R) hasarına karşı antioksidan özelliği bilinen protokatekuik asit (PCA)'in, hücre dışı matriks regülasyonunda rol oynayan MMP-2, MMP-9 ve ilişkili sinyal ileti yolakları üzerine olan olası koruyucu etkileri araştırıldı. Bu çalışmada toplam 35 adet 3-4 aylık 250-300 gram ağırlığında Spraque-dawley cinsi erkek sıçanlar beş gruba ayrıldı (n=7). Grup I (Sham Grubu), Grup II (İ/R+Polietilen glikol), Grup III (İ/R + 40 mg/kg PCA), Grup IV (İ/R + 80 mg/kg PCA) ve Grup V (İ/R + 120 mg/kg PCA) olarak belirlendi. Sıçanlara iskemiden 1 saat önce intraperitoneal yolla bir kez olmak üzere polietilen glikol (Grup I, II), ve PCA (Grup III, IV, V) verildi ve bu gruptaki sıçanlara 45 dakika iskemi 24 saat reperfüzyon işlemi uygulandı. Deney sonunda serumda kan üre azotu (BUN), Kreatinin (CRE) değerlerine ve Süperoksit Dismutaz (SOD), Katalaz (CAT) ve Glutatyon Peroksidaz (GPx) enzim düzeylerine bakıldı. RT-PCR ile MMP-2 (Matriks metalloproteinaz-2) ve MMP-9 (Matriks metalloproteinaz-9) gen ekspresyon düzeylerine, Western blot yöntemiyle de gruplardaki p38 ve p-p38 protein ekspresyon düzeylerine bakıldı. Ayrıca böbrek dokusu histolojik açıdan da incelendi. Çalışma sonunda Grup II'de BUN, CRE, SOD, CAT ve GPx değerlerinin arttığı ve bu artışın PCA ile azaldığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, possible protective effects of protocatechuic acid (PCA), which is known to be antioxidant, were investigated against experimentally induced kidney ischemia/reperfusion (I/R) injury in rats, on MMP-2, MMP-9 and related signaling pathways that play a role in extracellular matrix regulation. In the study, a total of 35 three to four month-old Spraque-dawley-type male rats, weighing between 250 and 300 grams, were separated into 5 groups (n=7). The groups were determined as follows: Group I (Sham Group), Group II (I/R+Polyethylene Glycol), Group III (I/R+40 mg/kg PCA), Group IV (I/R+80 mg/kg PCA), Group V (I/R +120 mg/kg PCA). Rats were given polyethylene glycol (Group I, II), and PCA (Group III, IV, V) 1 hour before the intraperitoneal route, and a 45-minute ischemia 24-hour reperfusion was performed on the rats in this group. At the end of the experiment, BUN (Blood urea nitrogen), Creatinin (CRE), Superoxide Dismutase (SOD), Catalase (CAT) and Glutathione Peroxidase (GPx) enzyme levels were measured in blood serum. MMP-2 (Matrix metalloproteinase-2) and MMP-9 (Matrix metalloproteinase-9) gene expression levels were determined by RT-PCR, and p38 and p-p38 protein expression levels were determined by Western blotting. In addition, renal tissue was examined histologically. At the end of the study, BUN, CRE, SOD, CAT and GPx values increased in Group II and this increase was decreased with PCA.