Kent içi raylı sistemler ve ana hat demiryollarında acil durumda yolcu tahliyesi ve ilgili standartların analizi
Urban rail systems and passenger evacuation in emergency situations line railways and analysis of relevant standarts
  1. Tez No: 705675
  2. Yazar: ENES KARAKULAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN EYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, Kent içi raylı sistemlerde ve ana hat demiryollarında yaşanan acil durumlarda yolcuları ve personeli en hızlı ve güvenli bir şekilde nasıl tahliye edilebileceğine değinilmiştir. Bu bağlamda acil durum yönetim sisteminin amacından ve öneminden bahsedilmiş ve Dünya demiryollarında meydana gelen bazı acil durumlar ele alınmıştır. Kent içi raylı sistemlerde acil durumlarda yolcu tahliyesini en hızlı ve emniyetli bir şekilde yapılabilmesi için mimari ve elektromekanik çerçevede istasyon ve tünel tasarımının öneminden bahsedilmiştir. Ayrıca su sisi söndürme sisteminin faydaları, dikkat edilmesi gereken yanları ve acil durumda yolcu tahliyesindeki önemi Dünya demiryolları üzerinden örnekler verilerek ayrı bir başlık altında ele alınmıştır. Yüksek hızlı tren ve konvansiyonel hatlarda, acil durum öncesinde ve acil durum sırasında yapılması gereken hususlara değinilmiş ve ilgili yönergelere atıfta bulunulmuştur. Ayrıca bu kapsamda yer alan ilgili standartlardan bazıları irdelenmiştir. Bu çalışma ile birlikte, yaşanan acil durumlarda yolcuların emniyetli bir şekilde kaçış olanaklarını kolaylaştıracak çözüm yolları sunulmuş ve tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, It is mentioned how to evacuate passengers and personnel in the fastest and safest way in emergency situations at Urban Rail Systems and Main Line Railways. In this context, the purpose and importance of the emergency management system has been mentioned and some emergencies that occur in the world railways have been discussed. The importance of station and tunnel design in the architectural and electromechanical framework was mentioned in order to ensure the fastest and safest evacuation of passengers in emergency situations at urban rail systems. In addition, the benefits, aspects that need attention and the importance of a water mist system for the emergency passenger evacuation are discussed under a separate heading by giving examples from the world subways. In the high-speed train and conventional lines, the issues to be done before and during the emergency are mentioned and the relevant instructions are referred. In addition, some of the relevant standards within this scope were examined. With this study, solutions and recommendations were made to facilitate safe escape of passengers in emergencies.