Study of phase and morphological characterization of kidney stones by using X-ray diffractometer and scanning electron microscopy
X-ışını difraktometresi ve taramalı elektron mikroskobu kullanarak böbrek taşlarının faz ve morfolojik karakterizasyonunun incelenmesi
  1. Tez No: 705683
  2. Yazar: AHMED HASAN HASHIM AL-JALAWEE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL DURDAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bir böbrek taşının malzeme bileşiminin doğru belirlenmesi, tekrar oluşumunu anlamak ve önlemek için çok önemlidir. Öyle ki tedavi şekli de taşın cinsine göre değişiklik göstermektedir. Koruyucu tedaviyi doğru belirlemek için taş tipini doğru belirlemek de bir o kadar önemlidir. Bu noktadan hareketle bu çalışmada, Enerji Dağılımlı X-ışını Floresans (XRF) Spektroskopu (EDXRF) ile birlikte çalışan Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve X-Işını Difraktometresi (XRD) ile farklı böbrek taşları analiz edilmiştir. SEM-EDXRF bir numune içerisindeki elemental dağılımını göstermek bileşimsel haritalama yapmak için kullanıldı. Ek olarak, tüm idrar taşlarının faz yapısı XRD analizleri ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
The accurate determination of the material composition of a kidney stone is crucial for understanding its formation. Such that the type of treatment varies according to the type of stone. It is equally important to determine the stone type correctly in order to determine the preventive treatment correctly. From this point of view, the Scanning Electron Microscopy (SEM) coupled with Energy Dispersive X-ray Fluorescence Spectroscope (EDXRF) and X-Ray Diffractometer (XRD) were performed and different kidney stones were analyzed in this work. SEM-EDXRF was used to study compositional mapping which showed the elemental distribution within a sample. Additionally, the phase composition of all urinary stones was determined by the XRD analysis.