Koroner yavaş akım fenomeni olgularında nötrofil lenfosit oranının uzun dönem mortalite ve morbidite ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Performance of neutrophil to lymphocyte ratio for the prediction of long-term morbidity and mortality in coronary slow flow patients presented with non-st segment elevation acute coronary syndrome
  1. Tez No: 777558
  2. Yazar: AHMET ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH TAYYARECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Koroner arter hastalığının da içinde yer aldığı kardiyovaskuler sistem hastalıkları tüm dünyada önde gelen mortalite ve morbidite nedeni olmaya devam etmektedir. Hipertansiyon, diabetes mellitus, hiperlipidemi, obezite gibi risk faktörlerinin katlanarak artmaya devam ettiği son yüzyılda, tipik anginal yakınmaları olan ya da stres testlerinde iskemi saptanan hastalara yapılan koroner angiografilerde sıklıkla obstruktif veya non-obstruktif koroner arter hastalığına rastlanmaktadır. Bunun yanında, epikardiyal koroner arterlerde anlamlı darlık olmadan kanın damar yatağında yavaş ilerlemesi olarak tanımlanan, tıkayıcı koroner arter hastalığına benzer klinik ve stress test sonuçlarına neden olan koroner yavaş akım fenomenine, tüm angiografik işlemlerin %1-7'sinde rastlanmaktadır (1,2). Gerçek patofizyolojisi hala net olarak anlaşılamamış olsa da nedenler arasında mikrovasküler disfonksiyon, endotelyal ve vazomotor disfonksiyon, inflamasyon, intimal kalınlaşmalar (gizli ateroskleroz) gibi nedenler gösterilmiştir (3). Yapılan son çalışmalar, akut koroner sendrom olgularında CRP özellikle hsCRP, IL-6, myeloperoxidaz aktivitesi, lökosit sayısı, ürik asit gibi iflamatuar belirteçlerin patogenez, uzun dönem prognoz ve optimal tedavilerin belirlenmesinde önemli ve kullanışlı parametreler olduğunu göstermiştir (4, 5, 6). Biz bu çalışmamızda, inflamasyon göstergelerinden birisi ve hospitalize edilen koroner yavaş akım olgularında başvuru anında değerlendirilebilecek kolay bir parametre olan nötrofil/lenfosit oranının uzun dönem morbidite ve mortalite ile ilişkisini araştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Despite several definitions, coronary slow flow phenomenon (CSFP) was first introduced by Tambe et al. in 1972 as a different entity which is characterized by delayed distal opacification of one or more epicardial coronary arteries in the absence of stenosis.¹ After this definition, numerous scenarios have been proposed about pathophysiology of CSFP. Microvascular dysfunction, enhanced inflammation, impaired endothelial function and vasomotor abnormalities are all attributed causes for CSFP but the exact mechanism is still unclear.² The most frequent symptom is typical chest pain with exercise, but 15% of patients can be manifested as acute coronary syndromes.³ Inflammatory response has been well recognized in the pathogenesis of atherosclerosis. This can also play a role in the pathophysiology of CSFP.⁴ Neutrophil to lymphocyte ratio, which is known to be a marker of inflammation has been associated with adverse cardiac events. According to this, NLR is increasingly used as a marker to evaluate short and long-term prognosis in ST elevation myocardial infarction.5,6 There is evidence that NLR is associated with coronary slow flow phenomenon,⁷ however limited data is available about the predictive value of NLR in long term follow up of patients who present with NSTE-ACS and coronary slow phenomenon. Based on the evidence that pathophysiology and treatment of coronary slow phenomenon has not been clearly determined and the fact that most of these patients experiencing recurrent chest paint,² identifying patients at risk for future cardiovascular events may have prognostic implications. We think that neutrophil to lymphocyte ratio,a simple parameter, can be used as a beneficial marker for the prediction of future adverse events in coronary slow flow phenomenon patients presented as NSTE-ACS.