Kafkasya'da müridizm hareketi ve Şeyh Şamil
Muridism movement and Sheikh Shamil in the Caucasus
- Tez No: 705701
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bilindiği gibi sıcak memleketlere ve açık denizlere inmeyi temel hedef haline getiren Ruslar için Basra Körfezi'ne giden en kısa yol Kafkasya olmuştur. Bu nedenle Ruslar, Altın Orda Devleti'nin dağılışıyla birlikte ortaya çıkan hanlıklardan başlayarak Kafkasya üzerinde yayılmacı bir politika izlemiştir. Rusların üzerinde durdukları Kafkasya topraklarının özellikle doğu ile batı arasında bir bağlantı noktası taşıma özelliği vardır.Bu sebepten Rusya bu bölgeyi önemsemiştir. Çarlık Rusyası döneminde başlamış olan yayılmacı politikanın neden olduğu baskı ve zulme dayanamayan Kafkas halkı, bağımsızlığını kazanmak için imamların önderliğinde bir direniş hareketi başlatmıştır. Bu direniş uzun yıllar Rus askerlerine çok fazla kayıp verdirmiştir. Ne var ki Ruslar, 20.yy.ın ilk çeyreğine kadar Kafkasya'yı hâkimiyeti altına almıştır. Bu konuyu inceleme amacımız, Kafkaslardaki bu yayılmacı faaliyetleri ve yerli halkın başkaldırısını ele alıp bu konudaki daha önceki araştırmalardan da yararlanarak hem bu direnişin özünü anlayabilmekhem Kafkasya'nın mücadele dolu tarihine ışık tutmak hem de bu hususta ortaya daha kapsamlı bir çalışma koymaktır. Çalışma kaynak taraması metodunu kullanarak yapılmış ve elde edilen veriler sentezlenerek kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is known, the shortest route to the Persian Gulf was the Caucasus fort the Russian, who made the main target of landing in hot countries and open seas. For this reason, the Russians followed an expansionist policy on the Caucasus, starting with the khanates that emerged with the dissolution of the Golden Horde State. The Caucasus lands on which the Russians stand, have the feature of carrying a connection point between the east and the west. Fort his reason, Russia cares about this region. The Caucasian people, who could not withstand the pressure and persecution caused by the expansionist policy that started in the period of Tsarist Russia, started a resistance movement under the leadership of the imams to gain their independence. This resistance caused a lot of casualties to Russian soldiers for many years. However, the Russians dominated the Caucasus until the first quarter of the 20th century. Our aim to examine this issue is to address these expansionist activities and the revolt of indigenous poeple in the Caucasus and to understand the esence of this resistance, to shed light on the struggling history of the Caucasus and to put forward a more comprehensive study on this issue. The study was conducted using the literature review method and the obtained data were synthesized und used.