Müridizmin pasif direniş örneği olarak Kunta Hacı
Kunta Haji as a sample of passive resistance of muridism
- Tez No: 337415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TEMİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Şeyh Kunta Hacı Kişiev 1830?lu yıllarda İsti-su köyünde dünyaya gelmiş bir Çeçendir. 7 yaşına geldiğinde ailesi ile birlikte Elishan Yurt?a göç etmiştir. Çocukluğundan itibaren sufizm ile ilgilenmiştir. Şeyh Taşu Hacı ve Nakşibendî Şeyhi Gazi Hacı?nın takipçisi olmuştur. 18-19 yaşında babası ile birlikte Hacca gitmiştir. Dönüş yolunda Kadirî tarikatına girmiştir. Hacdan dönüşünden itibaren Çeçenistan?da Kadirî tarikatını aktif hale getirmiştir. Kadirî tarikatının Çeçenistan varyantı sahip oldukları dini tören ile bağlantılı olarak ?Zikirizm? olarak, şeyhin takipçileri ise ?Zikiristler? olarak adlandırılmıştır. Zikrizm, Kafkas-Rus savaşları boyunca Kuzey Kafkasya?da hâkim olan gazavat ideolojisine karşı anti-gazavat fikrini savunmuştur. Bu dönemde Şeyhin takipçilerinin sayısının artması İmam Şamil?i endişelendirmiş, bu nedenle Şeyh ikinci kez hacca gitmiştir. İkinci hac seyahatinden dönüşünden sonra zikirist hareketin takipçilerinin artması nedeniyle Şeyh Kuzey Kafkasya?da bulunan Çarlık yönetimi tarafından kovuşturmaya tabi tutulmuş ve tarihte Şali Katliamı olarak bilinen olay sonucunda 1864 yılında yakalanarak sürgüne gönderilmiştir. Şeyh Kunta Hacı Novgorod şehrinin Ustyuzhna kasabasında 19 Mayıs 1867?de vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Shaykh Kunta-haji Kishiev is Chechen born in a village of Isti-su in 1830?s. When he turned 7 years old he moved with his family to Ilskhan-Yurt. From his childhood years he had an interest in Sufism. He became a follower of shaykh Tashu-haji and Naqshbandi shaykh Gazi-haji. He made his Hajj with his father when he was 18-19 years old. On his way back he joined the Qadiri order. Since his return from Hajj he activated the Qadiri order in Chechnya. This Chechnya version of the Qadiri order was named as ?Zikrsm? in connection with their religious ceremony and followers of the order as ?Zikrists?. Zikrism defended an anti-gazavat idea opposite to gazavat ideology dominated in the North Caucasus throughout the Caucasian war with the Russian empire. In this period, the increase in the number of the shaykh?s followers has worried Imam Shamil and for his reason shaykh made his second Hajj. After the return from his second Hajj, because of the increase in number of the Zikrist order?s followers shaykh was put to prosecution by the regime of the Empire situated in the North Caucasus and after being arrested in 1864 in the wake of the event known as Dagger Uprising, was sent into exile. Shaykh Kunta-haji died in the town of Ustyuzhna in the province of Novgorod on May the 19th 1867.